Od soboty płacimy większe rachunki za gaz. Według prognoz, podwyżka ma średnio sięgnąć około 10%.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przyczyn wzrostu cen upatruje głównie we wzroście cen samego surowca oraz spadkiem wartości złotego w stosunku do dolara, za którego kupujemy gaz.
Wesprzyj nas już teraz!
Efektem podwyżki dla osób, które używają gazu do jedynie do przygotowywania posiłków, będzie rachunek wyższy o niecałe 2 złote. Dla tych, którzy mają również gazowe piecyki, podgrzewające wodę, wzrost będzie już rzędu 8-9 złotych. Natomiast o 35-40 złotych wzrosną rachunki za gaz tych, którzy ogrzewają nim również domy i mieszkania.
Jak podkreślają analitycy, podwyżka cen gazu wpłynie również na większą cenę dóbr i usług. Zapewne tak będzie, na tej samej zasadzie, co podwyżka ceny paliwa przekłada się na droższe towary, ponieważ rosną koszty transportu, wliczane przez producentów w cenę.
Ciekawe, że serwis Bloomberg.com opracował niedawno zestawienie, z którego wynika, że złoty zanotował największy wzrost w minionym kwartale. Umocnił się o 10,5% w stosunku do dolara i o 7,3% wobec euro. Gdzie zatem mamy spadek wartości złotówki, będący jedną z głównych przyczyn podwyżki cen gazu? Czy przyczyna nie leży czasem w regulacjach krajowych i unijnych, zwiększających stawki podatkowe na gaz?
Tomasz Tokarski