Około dwudziestu neopogan, „miłośników dawnej kultury i religii słowiańskiej”, protestowało przeciwko budowie kaplicy poświęconej Matce Bożej na Górze Rowokół koło Słupska. Fundatorem kaplicy są mieszkańcy gminy Smołdzino.
Wesprzyj nas już teraz!
Przed Górą Rowokół pikietowali przedstawiciele ruchów kultywujących dawną kulturę Słowian. Uważają oni, że kaplica nie jest w tym miejscu potrzebna, bo przed przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa, odprawiano w tym miejscu pogańskie rytuały. Wójt gminy Smołdzino Arkadiusz Walach podkreśla, że w pikiecie rzekomo miało wziąć udział kilkaset osób, a pojawiło się zaledwie 20 protestujących. – Chcemy zbudować kaplicę, niewielką, około 25 metrów kwadratowych powierzchni, w kształcie odwróconej łodzi. W czternastym wieku spłonęła kaplica, która tu wcześniej stała – wyjaśnia wójt.
Protestujący uważają, że stawianie kaplicy katolickiej na Górze Rowokół to niedobry pomysł. „Nie chcemy, by tu stanęła, bo jest to święte miejsce Słowian i religii przedchrześcijańskiej, która była tutaj pierwotnie. Kościoły i kaplice są na każdym kroku, nie potrzeba ich tu więcej” – piszą w liście protestacyjnym nowocześni poganie, rekonstruktorzy z drużyny pomorskiej Wilce.
Kaplica maryjna na Rowokole istniała zanim na Pomorzu władzy nie objęli protestanci, do czego doszło w XVI wieku. To wtedy małą kaplicę, której fundamenty znajdują się do tej pory na górze Rowokół, rozkradziono i częściowo zburzono, a cudowny obraz Matki Boskiej przeniesiono do kaplicy w Smołdzinie.
Na budowę kaplicy władze Smołdzina dostały już zgodę ministra środowiska Jana Szyszki. Pozwolenie było konieczne, gdyż Góra Rowokół leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wówczas podniósł się zgiełk. Krytycznie o decyzji ministra napisała, oczywiście, „Gazeta Wyborcza”. W internecie liberałowie i pseudoekolodzy przekonywali, że minister łamie prawo, aby przypodobać się Kościołowi katolickiemu.
Poganie, którzy zarejestrowali Rodzimy Kościół Polski, wysłali do wójta list, w którym proponują mu rozmowy na temat wyznaczenia na górze Rowokół miejsca dla posągu słowiańskiego bożka Świętowita lub Welesa.
Źródła: radiogdansk.pl, gp24.pl, AB
Adam Białous