Chorwaci w ramach inicjatywy „W imieniu rodziny” zebrali już ponad pół miliona podpisów pod wnioskiem o referendum w niezwykle ważnej sprawie. Chcą, by do konstytucji dołączony by został zapis mówiący, iż „małżeństwo” jest dożywotnim związkiem kobiety i mężczyzny!
Jak tłumaczą organizatorzy, wymagana liczba podpisów została potwierdzona już po podliczeniu list z około połowy kraju. Finalny rezultat będzie więc o wiele wyższy! Ostateczna liczba zostanie zaprezentowana na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowe już w najbliższą środę.
Wesprzyj nas już teraz!
Po raz pierwszy inicjatywa referendalna miała zupełnie oddolny charakter, zaangażowało się w nią blisko 1200 koordynatorów i 6 tysięcy wolontariuszy. Jedna z nich, 38-letnia Ana tłumaczyła: – Chorwacja to moja jedyna ojczyzna. Przyczynienie się do wprowadzenia do chorwackiej konstytucji prawnej ochrony małżeństwa, rodziny i dzieci jest moim obywatelskim obowiązkiem.
– Zostałam wolontariuszką ponieważ uważam, że powinniśmy chronić małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety dla zachowania tradycji i prawdziwej wartości duchowej narodu chorwackiego – dodaje 23-letnia Sara.
Inicjatywa została poparta przez największe grupy religijne w kraju, wiele organizacji społecznych oraz osób biorących udział w życiu publicznym. Oficjalnego wsparcia udzielił jej m. in. popularny muzyk Marko Perkovic Thompson oraz trener piłkarskiej reprezentacji kraju.
W trakcie zbierania podpisów wolontariusze byli wielokrotnie atakowani, napadani i obrażani. Chorwatów napadły także tamtejsze grupy LGBT. Policja zarejestrowała 50 zgłoszonych przypadków ataków na zwolenników prawnej ochrony małżeństwa, najwięcej z nich miało miejsce w Zagrzebiu i Rijece. Agresja i jawnie prowadzona przez lewicę dezinformacja nie zniechęciły dzielnych Chorwatów do poparcia tej inicjatywy.
Aby inicjatywa referendalna była skuteczna, wymagane są podpisy 10 procent osób uprawnionych do głosowania. W Chorwacji mieszka ok. 4,2 mln ludzi.
Jak określa to art. 86 chorwackiej konstytucji, wyniki referendum w tym kraju mają charakter wiążący.
źródło: uimeobitelji.net
mat