29 kwietnia 2022

Polacy bronią swoich szkół na Litwie. Mówią o „zamachu na polskie szkoły”

(pixabay.com)

Polska społeczność na Litwie w sposób zdeterminowany sprzeciwia się obniżeniu statusu Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu i Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach. Władze oświatowe Litwy chcą uczynić z tych polskich placówek edukacyjnych filie litewskich szkół.

Przeciwko „zamachowi na polskie szkoły” odbywają się w rejonie wileńskim regularne protesty Polaków, które za każdym razem gromadzą setki osób. W ostatnim proteście, przeprowadzonym przed wileńską siedzibą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, brało udział około 300 litewskich Polaków. Polacy, w związku ze zmianę statusu polskich szkół, domagali się poszanowania praw polskiej mniejszości na Litwie. MSZ jest właśnie tym resortem, którego jednym z podstawowych zadań jest monitoring i realizacja fundamentalnych i ogólnoeuropejskich zasad przewidzianych w Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych. Republika Litewska jeszcze w roku 2000 podpisała i bez wyjątków ratyfikowała konwencję, która zobowiązuje ją do utrzymania polskich szkół.

Protestujący przekazali kierownictwu litewskiego MSZ rezolucję, w której napisano m.in. „Państwo litewskie nie przestrzega art. 14 ust. 2 Konwencji ramowej UE o ochronie mniejszości narodowych”. Ponadto czytamy tam – „Żądamy zaniechania dyskryminacji mniejszości polskiej”. Dążenia litewskich Polaków do zachowania swojej oświaty na Litwie popierają Polacy rozsiani po całym świecie. Słowa poparcia przekazały protestującym m.in. Rada Polonii Świata , Europejska Unia Wspólnot Polonijnych, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Wesprzyj nas już teraz!

Protesty i wiece Polaków w obronie polskiego szkolnictwa miały też miejsce przed gmachem Samorządu Rejonu Trockiego, budynkiem Ambasady RP w Wilnie, przy Rządzie Litwy i Urzędzie Prezydenta RL. W tej sprawie w Parlamencie Europejskim interweniował litewski europoseł Waldemar Tomaszewski, prezes Związku Polaków na Litwie, co przełożyło się na poparcie tej bardzo ważnej instytucji w PE, tj. Intergrupy ds. Tradycyjnych Mniejszości Narodowych i Językowych. W obronie polskich szkół skierowała ona list do władz Litwy.

Interweniowały też władze Polski. Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, skierowała pisemna prośbę do  marszałka Sejmu Litwy o powstrzymanie szkodliwej reorganizacji polskich szkół. Również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska wraz z ministrem Markiem Suskim na spotkaniu z ks. biskupem Romualdem Kamińskim w kościele Matki Bożej Loretańskiej na Warszawskiej Pradze  wręczyli Przewodniczącej Sejmu Litwy V. Čmilytė-Nielsen pismo apelujące o powstrzymanie reorganizacji polskich szkół.  Miało to miejsce 11 kwietnia podczas wizyty delegacji litewskiego parlamentu w Warszawie.  

Karolina Mackiewicz, przedstawicielka rodziców uczniów zagrożonej polskiej szkoły w Połukniu, oświadczyła, że praktyka wskazuje na to, że po reorganizacji, która postanowiły przeprowadzić władze Litwy, szkoły funkcjonują jeszcze tylko przez 2-3 lata, a potem są likwidowane. – Po reorganizacji dzieci będą musiały dojeżdżać do szkoły bardzo daleko, około 60 kilometrów. Nie będą mogły korzystać z oferty zajęć pozalekcyjnych, nauka języka polskiego będzie maksymalnie utrudniona – mówi Karolina Mackiewicz.

Zagrożenie dla polskich szkół na Litwie stanowi prowadzona w tym kraju reforma pt. „Szkoły Tysiąclecia”. W jej ramach Samorząd Rejonu Trockiego planuje przekształcić dwie polskie szkoły  w rejonie trockim w filie innych, litewskich placówek oświatowych. 31 marca tego roku Rada Samorządu Rejonu Trockiego większością głosów podjęła decyzję o planie reorganizacji placówek oświatowych w rejonie, w tym Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu i Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach, które maja zostać przekształcone w filie innych litewskich szkół.

Do Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach uczęszcza 81 uczniów. Do Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu – 121. Na Litwie ogółem działa 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. dzieci i młodzieży.

 

Źródła – l24.lt, PAP

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram