Na przekór temu co twierdzą antyklerykalne koła w Polsce powstaje coraz więcej nowych parafii. Nowi członkowie wspólnot potrzebują świątyń, których, co drażni wszelkiej maści wrogów Kościoła – wciąż przybywa. Od 2000 r. powstało 236 parafii, jest ich obecnie 10300.
We wszystkich diecezjach w Polsce buduje się nowe kościoły. Nie ma zbiorczych danych dotyczących ilości budowanych świątyń, jednak z tych do których dotarła „Rzeczpospolita” wynika, że obecnie powstaje prawdopodobnie kilkaset kościołów. Tylko w sześciu diecezjach powstaje aż 97 świątyń. Na przykład w diecezji warszawsko-praskiej aż 34, w krakowskiej – 21, w warszawskiej – 15, poznańskiej – 15, we wrocławskiej – 7 i w łódzkiej – 5.
Wesprzyj nas już teraz!
Polsce proces wyludniania kościołów, jaki obserwujemy na Zachodzie, na razie nie grozi, choć spada liczba mieszkańców parafii w śródmieściach wielkich miast. Na przykład w parafii pod wezwaniem św. Mateusza w centrum Łodzi 20 lat temu mieszkało 17 tys. osób, dzisiaj mieszka 10 tys. Podobnie jest w śródmieściu Wrocławia: parafia Opatrzności Bożej z 25 tys. zmniejszyła się do 18 tys. W Poznaniu w parafii Matki Boskiej Bolesnej w ciągu dziesięciu lat liczba mieszkańców spadła o jedną czwartą, z 16 do 12 tys.
Mieszkańców przybywa za to w nowych osiedlach na obrzeżach wielkich miast i to głównie tam buduje się kościoły. – Dawne podpoznańskie wsie zamieniają się w duże, nowoczesne osiedla mieszkaniowe – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii poznańskiej. W archidiecezji poznańskiej 11 kościołów na 15 budowanych powstaje w Poznaniu i na jego obrzeżach.
Źródłó: „Rzeczpospolita”
luk