9 września 2021

Polacy jej nie chcą? I tak powstanie. Spółka „Polskie 5G” pomoże we wdrożeniu „technologii piątej generacji”

(fot. Pixabay)

Trwa budowa sieci 5G. W jej usprawnieniu ma pomóc powstająca właśnie spółka „Polskie 5G”, w której udział będzie miał także Skarb Państwa. Jak zapewniał w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki, celem rządu jest możliwie najtańsza instalacja łączności nowego typu i zagwarantowanie dostępu do niej wszystkim regionom kraju. Ma służyć przede wszystkim lepszej łączności służb. Tymczasem ostatnie badania wykazały, że Polacy nie odnoszą się do rozbudowy 5G entuzjastycznie.

Efektywne wdrożenie łączności piątej generacji ma umożliwić w Polsce współpraca kilku podmiotów: T-mobile, Oragne, P4 i Polkomtel, z państwowym Exatelem. – To jest infrastruktura krytyczna polskiego państwa – powiedział wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki tłumacząc udział Spółki Skarbu Państwa w tym przedsięwzięciu. Kooperacja pozwoli na podział kosztów rozbudowy technologii 5G. Zmniejszy również liczbę koniecznych do wzniesienia masztów komunikacyjnych, ponieważ prywatni inwestorzy udostępnią swoje nadajniki. – Do pokrycia całego terytorium kraju wystarczy dobudować 330 masztów – zaznaczył.

Maciej Małecki komentował zawiązanie współpracy i implementację najnowocześniejszej formy łączności w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Wiceminister Aktywów Państwowych zapewniał, że ma ona przede wszystkim ułatwić komunikacje funkcjonariuszy. – 5G da nam możliwość budowy bezprzewodowej sieci łączności specjalnej, czyli najwyższej jakości łączności dla polskich służb – wyjaśniał. Rządowym priorytetem jest również dotarcie z nią na prowincje, poza obszar dużych miast. Przewagą tej nowinki nad używaną obecnie siecią czwartej generacji , która decyduje o jej atrakcyjności jest „szybsze, stabilniejsze i działające z mniejszym opóźnieniem połączenie”.

Wesprzyj nas już teraz!

Zapowiadane 330 masztów telekomunikacyjnych może zostać powstać mimo sprzeciwu Polaków. Najnowsze badanie przeprowadzone przez „KANTAR” i Katolicki Uniwersytet Lubelski dowiodło bowiem, że ponad połowa mieszkańców Rzeczypospolitej nie chciałaby, umieszczenia nadajników w pobliżu ich zacisza domowego. Co więcej, nad Wisłą brak żywotnego zainteresowania siecią 5G. Zamiar korzystania z niej w przyszłości deklaruje jedynie 37% z nas, a jedna czwarta woli pozostać przy starszej wersji łączności.

 

Źródła: PolskieRadio24.pl, Polskie Radio 24

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram