Polacy nie są już tak euroentuzjastyczni jak przed laty, wynika z najnowszego badania opinii społecznej. Nasze społeczeństwo nadal uważa członkostwo w Unii Europejskiej za pozytywne, ale dostrzega wiele mankamentów.
Badanie przeprowadził think tank More in Common na zlecenie Opinia24, a informuje o nim portal Interia.
Z sondażu wynika, że w sumie 57 proc. Polaków uważa członkostwo w UE za coś pozytywnego. 10 proc. Polaków sądzi, że to rzecz negatywna; co trzeci nie ma w tej sprawie jednoznacznej opinii.
Wesprzyj nas już teraz!
Najbardziej prounijni są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (82 proc. opinii pozytywnych o członkostwie w UE), a dalej Lewicy (75 proc.) oraz Trzeciej Drogi (74 proc.). Inne nastroje panują wśród wyborców PiS i Konfederacji, gdzie dominuje spojrzenie neutralne (odpowiednio 41 i 49 proc.).
Część Polaków utożsamia się też z „europejskością”. „Dumę z europejskości” odczuwa w sumie 58 proc. Polaków, przy czym w sposób „zdecydowany” – 24 procent.
Co więcej, nadal większość obywateli naszego kraju życzy sobie pogłębiania integracji europejskiej – tak sądzi 59 proc. obywateli, podczas gdy 41 proc. twierdzi, że integracja zaszła już zbyt daleko.
Co ciekawe, znaczna część społeczeństwa uważa, że Polska radziłaby sobie lepiej, gdyby była poza Unią Europejską. Tak w sposób „zdecydowany” uważa 12 proc. ankietowanych, a 17 proc. sądzi, że „raczej” tak by było. Większość jednak – 57 proc. – sądzi, że Polska poza UE radziłaby sobie gorzej.
Gdy wejść w kwestie szczegółowe, stosunek do UE robi się raczej negatywny.
Aż 47 proc. badanych uważa, że na forum Unii Europejskiej nie ma szacunku dla Polski. Tylko 40 proc. badanych jest zdania, że taki szacunek jest, ale mało kto jest do tego zdecydowanie przekonany (zaledwie 8 proc. badanych).
61 proc. Polaków uważa, że UE źle radzi sobie z kwestią migracji. Ponadto aż 67 proc. krytycznie ocenia zieloną transformację, spodziewając się, że doprowadzi ona do wzrostu cen energii.
Źródło: interia.pl
Pach