Władze Grodna chcą umieścić na wybranych ulicach w centrum tabliczki z ich dawnymi nazwami, także tymi używanymi w czasach gdy miasto należało do Polski.
„Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu, przewidującego umieszczenie na ulicach w centrum historycznym miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami” – informuje dziennik „Rzeczpospolita” cytując informację jaka pojawiła się na lokalnym grodzieńskim portalu. Decyzja dotyczy 43 ulic, przy czym w najbliższym czasie polskie nazwy mają pojawić się na 16 z nich.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja miejskich władz jest skutkiem akcji portalu Hrodna.life, który zainicjował petycję domagającą się takiego zaakcentowania historycznych nazw ulic. Podpisało się pod nią 881 mieszkańców. Historyczne nazwy ulic miasta konsultowano z pracownikami Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały i miejscowego muzeum historyczno-archeologicznego.
W centrum miasta pojawią się więc nazwy ulic z czasów II RP, ale najpewniej także z czasów wcześniejszego panowania imperium rosyjskiego. „W całym przedsięwzięciu chodzi o to, by wiernie oddać chronologię zmian. Jedynym wyjątkiem będą nazwy z okresu okupacji hitlerowskiej. Na prośbę władz nie pojawią się one na tabliczkach, zostaną pominięte” – opisuje akcję historyk Andrej Daszkiewicz, jeden z inicjatorów petycji.
Grodno pozostaje głównym ośrodkiem wspólnoty polskiej na terytoriach, które dziś wchodzą w skład Białorusi. W mieście żyje 81,2 tys. Polaków co oznacza, że stanowią niemal 25 proc. jego zaludnienia.
Źródło: kresy.pl/„Rzeczpospolita”
MWł