Zdaniem tegorocznej laureatki Nagrody Literackiej „Nike”, Olgi Tokarczuk, Polacy zafałszowali własną historię. Pisarka podaje w wątpliwość tolerancyjny charakter I Rzeczypospolitej. Jej zdaniem Polacy byli kolonizatorami, „większością, która tłumiła mniejszość”, właścicielami niewolników i mordercami Żydów.
„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk zostały nagrodzone w tym roku Nagrodą Literacką „Nike”. Książka opowiada o losach Jakuba Franka, żyjącego w XVIII wieku polskiego Żyda z Podola, twórcy judaistycznej sekty frankistów. Taka tematyka stała się doskonałą okazją dla pani Tokarczuk, by wygarnąć Polakom. Istnieje także dodatkowy kontekst – sceptycyzm wobec przyjmowania imigrantów.
Wesprzyj nas już teraz!
– Zaczynam myśleć, że my śniliśmy własną historię. Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. (…) Ale kiedy przyszedł test, okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zdać tego egzaminu – powiedziała Tokarczuk w programie „Minęła dwudziesta” TVP Info.
– Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów – stwierdziła pisarka.
Warto zwrócić uwagę, że tezy pani Tokarczuk nie są oryginalne, a podobnych ataków na Polaków dopuszcza się inny „twórca” hołubiony przez to samo lewicowo-liberalne środowisko – Jan Tomasz Gross. Amerykański historyk żydowskiego pochodzenia stwierdził niedawno, że w trakcie II Wojny Światowej Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców. Gross został za swoje słowa skrytykowany nawet przez środowisko „Gazety Wyborczej”, widać więc, że pani Tokarczuk siląca się na wielkie historyczne analizy nie wyciągnęła wniosków ze sprawy swojego starszego, ideowego towarzysza.
Za książkę pt. „Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka” Jan Tomasz Gross został w 2001 roku finalistą konkursu Literackiej Nagrody „Nike”.
Wedle ukraińskiej wersji Wikipedii pani Tokarczuk ma ukraińskie pochodzenie. Wikipedia polskojęzyczna o tym nie wspomina.
Źródło: tvp.info
MWł