Dotychczas władze gminy, w tym polski wójt, decydują o tym, kto może spocząć na adampolskim cmentarzu. Miejscowość liczy niecałe 2 tysiące osób. Na katolickim cmentarzu do tej pory mogli spoczywać tylko mieszkańcy Adampola. Wójt Antoni Wilkoszewski obawia się, że od nowego roku może to się zmienić.
Sprawą zainteresował się Senat, który opiekuje się Polonią. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapowiada, że będzie rozmawiał w tej sprawie z premierem Turcji podczas jego najbliższej wizyty w Polsce.
Wesprzyj nas już teraz!
Adampol – dziś Polonezköy – został założony w 1842 roku przez Adama Czartoryskiego, byłego prezesa powstańczego Rządu Narodowego, przywódcy emigracyjnego stronnictwa politycznego „Hotel Lambert”. Od imienia założyciela miejscowość otrzymała swoją nazwę – Adam-koj, znaczy bowiem tyle, co Adamowa Wioska, inaczej Adampol. Miejscowy cmentarz posiada wiele ciekawych grobów, między innymi grób Ludwiki Śniadeckiej, która była za młodu sympatią Juliusza Słowackiego. 92 inne zabytkowe nagrobki zostały odnowione przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Źródło: Kresy.pl
KRaj