1 października 2022

Polak generałem Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego – pallotynów

(fot. Pixabay)

Delegaci XXII Zebrania Generalnego 1 października wybrali ks. Zenona Hanasa SAC, dotychczasowego Przełożonego Prowincjalnego warszawskiej Prowincji Pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).

Ks. Zenon Hanas SAC urodził się 16 czerwca 1963 r. w Legionowie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1989 w Ołtarzewie z rąk kard. Józefa Glempa. Ukończył studia teologiczne w Ołtarzewie i na KUL oraz studia filozoficzne zakończone doktoratem w dziedzinie komunikowania społecznego w Instytucie Mediów i Komunikacji Społecznej w Hochschule für Philosophie w Monachium. W latach 1996-1999 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Apostolicum w Ząbkach. W latach 1999-2004 pełnił funkcję wiceprowincjała pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla. Wykłada na UKSW w Warszawie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

Od października 2004 był wikariuszem generalnym (wicegenerałem) Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księży Pallotynów) w Rzymie. W 2017 roku został wybrany przełożonym pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla, gdzie w 2022 został ponownie powołany na urząd prowincjała.

Wesprzyj nas już teraz!

Ks. Zenon jest również prezesem Fundacji Arcybiskupa Henryka Hosera Familiaris Laetitia oraz prezesem Fundacji Rozwoju UKSW, przewodniczący Europejskiego Spotkania Wyższych Przełożonych SAC, członek Konsulty KWPZM.

Ksiądz Zenon Hanas SAC przyjął urząd Przełożonego Generalnego w czasie ceremonii wyznania wiary i złożenia przysięgi w Kaplicy w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie Jeziornie, w obecności Prokuratora Generalnego ks. Adama Golaca.

Ks. Hanas jest 23. przełożonym Generalnym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego i drugim po ks. Wojciechu Turowskim (1947-1953) Polakiem wybranym na ten urząd. Jako prowincjał bliskie mu jest Seminarium w Ołtarzewie, gdzie powstaje Pallotyńskie Centrum „Przyszłość dla Ukrainy” oraz Kampus Edukacyjny w Wadowicach.

Pallotyni na całym świecie skupiają się w 406 wspólnotach tworzonych przez 1720 księży, 106 braci, 5 diakonów stałych, 295 współbraci po konsekracji czasowej, 157 nowicjuszy i 209 postulantów. Głównymi obszarami działalności są misje, apostolstwo i praca z ludźmi świeckimi.

 

Źródło: KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram