14 października 2021

„Polexit” jest nieodpowiedzialny…? Niemieckie firmy zainwestowały w Polsce zbyt wiele!

(Fot. Pixabay)

„Tego sukcesu nie można lekkomyślnie ryzykować” – piszą o włączeniu Polski w sferę wymiany handlowej Unii Europejskiej niemieccy przedsiębiorcy. Wydane przez Komisję Wschodnią Niemieckiej Gospodarki oświadczenie wzywa Warszawę do „opamiętania się” i porzucenia zdecydowanej walki o interes narodowy. Ewentualne wyjście Polski z UE mogłoby bowiem zagrozić ich portfelom… Przy okazji przestrzegają samą Unię przed osłabianiem rozwoju naszego kraju. Jak piszą zachodni inwestorzy, przez ostatnie lata ulokowali nad Wisłą bardzo duże sumy i są zaniepokojeni trwającym konfliktem.

W sytuacji sporu między próbującą narzucić Polsce wyższość prawa unijnego Brukselą a rządem Prawa i Sprawiedliwości nie odnajdują się niemieccy potentaci biznesowi. Stowarzyszenie Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki opublikowała 13 października apel do rządów Polski i Węgier oraz Komisji Europejskiej. Niemieccy inwestorzy przypominają, że zainwestowali w rozwój swoich biznesów nad Wisłą znaczne sumy pieniędzy, dając znać, że nie życzą sobie, aby którakolwiek ze stron naruszała obowiązujące status quo.

„Polska jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec na całym świecie. Polska, a także Węgry są poza tym ważnymi lokalizacjami dla inwestycji i innowacji ze strony niemieckich firm. Zainwestowały one w tych krajach prawie 56 miliardów euro i zatrudniają tam ponad 600 tys. pracowników” – tłumaczą przedsiębiorcy.

Wesprzyj nas już teraz!

W opublikowanym tekście kładą nacisk na fakt, że rynek w naszym kraju dostarcza im możliwości zysku i zaznaczają, że lobbowali na rzecz przystąpienia Polski i Węgier do UE już w 2004 roku. Z tego powodu, jak uważają, „spekulacje o polexicie, albo wyjściu Węgier z UE są nieodpowiedzialne”. Jeden z autorów oświadczenia, Olivier Hermes, przestrzega również, że „w gospodarczym i społecznym interesie” władze państw Europy Środkowo-Wschodniej nie powinny „grać” opóźnieniami w przyznawaniu funduszy unijnych. Tracą bowiem na tym… interesy Niemiec, które korzystały na współfinansowanych przez UE inwestycjach, m. in. w Polsce.

Zachodni biznesmeni wezwali przy tym także eurokratów do złagodzenia stosunku wobec Polski i Węgier. Jak twierdzą, leży to w interesie wszystkich państw członkowskich. „W tej chwili powinno się stawiać na dialog i kooperację zamiast na postępującą konfrontację” – sugeruje Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki, stając na straży swoich dochodów.

Źródła: dw.com

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram