9 marca 2022

Jak powinni postępować policjanci wobec braku maseczki? Ordo Iuris wyjaśnia

(fot. pixabay.com )

W odpowiedzi na liczne pytania funkcjonariuszy policji Instytut Ordo Iuris przygotował dokument, poświęcony konieczności karania osób nienoszących maseczki w zamkniętych miejscach publicznych. Jak podkreślają prawnicy, policjanci muszą stosować się do poleceń przełożonych i obowiązującego prawa. Jednocześnie wybór wysokości kary należy do mundurowego przeprowadzającego interwencję.  

„Policjanci mają pewną swobodę w nakładaniu kar za brak maseczki”. W ten sposób prawnicy Instytutu Ordo Iuris podsumowują wyniki przeprowadzonej przez siebie analizy, dotyczącej tego, czy funkcjonariusze muszą karać osoby nienoszące maseczki ochronnej w wyznaczonych miejscach. Jak wskazują prawnicy, stróże prawa nie mogą ignorować służbowych poleceń, jednak wyznaczenie wymiaru kary leży w ich kompetencji.

„Z (…) ustaleń wynika, że funkcjonariusz policji, w wypadku ujawnienia wykroczenia musi podjąć interwencje (…) ale nie musi stosować mandatu, lecz może poprzestać na zwróceniu uwagi, pouczeniu czy ostrzeżeniu, gdyż takie sposoby reakcji na wykroczenie są prawnie dopuszczalne”, czytamy w podsumowaniu dokumentu.

Wesprzyj nas już teraz!

Zwracając uwagę na prawo danego policjanta do określenia wymiaru kary we własnym zakresie, prawnicy podkreślają, że do spełniania poleceń przełożonych, ani interpretacji litery prawa nie można podchodzić uznaniowo. „Funkcjonariusze dobrowolnie zgłaszający się do służby w policji są świadomi, że podczas pełnienia obowiązków służbowych będą obowiązani przestrzegać dyscypliny służbowej i wykonywać polecenia przełożonych. Obowiązek ten jest aktualny niezależnie od tego, jak rozkazy i polecenia są oceniane przez konkretnego funkcjonariusza”, wyjaśnia dział komunikacji instytutu Ordo Iuris.   

W przygotowanej analizie eksperci zwrócili uwagę, że zawinione przekroczenie uprawnień lub niewykonanie obowiązków wynikających z prawa czy rozkazu przełożonego może skończyć się dla stróżów prawa odpowiedzialnością dyscyplinarną. „Trzeba jednak przy tym podkreślić, że zgodnie z ustawą o Policji, funkcjonariusz ma obowiązek odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, jeśli jego wykonanie łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa”, przypominają prawnicy.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ – LINK

Źródła: Ordo Iuris

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram