„Ideologia” niemieckiej Drogi Synodalnej to podążanie za modnymi nurtami światopoglądowymi, zamiast za Ewangelią i Objawieniem Bożym, uważa były wikariusz generalny szwajcarskiej diecezji Chur. (…) – Większość biskupów, składa hołd nowemu kultowi politycznie poprawnej istoty, która zdetronizowała Chrystusa Króla – komentował w mocnych słowach duchowny.
W rozmowie z niemieckim serwisem informacyjnym „Die Welt” ks. Martin Grichting, były wikariusz generalny położonej w Szwajcarii Diecezji Chur, wskazał na powszechne odejście Kościoła w Niemczech od magisterium, wyrażone w działaniu i heretyckich uchwałach „Drogi Synodalnej”.
Duchowny podkreślił, że choć nie zostało to wprost wyrażone w żadnej deklaracji, to kołem zamachowym niemieckiego procesu synodalnego jest swoista „ideologia”. Zakłada ona, że „to już nie Bóg objawiający się, a tym samym Ewangelia, a także tradycja kościelna są wyznacznikiem dla Kościoła, a postchrześcijański światopogląd”. – Demokracja i postulat równości politycznej stały się nową podręczną „Ewangelią” Kościoła – kontynuował rozmówca zaodrzańskiego medium.
Wesprzyj nas już teraz!
W opinii szwajcarskiego kapłana, przewodniczący Kościoła w Niemczech postrzegają wspólnotę wierzących jako jedno z wielu zwyczajnych zrzeszeń ludzkich i chcą przymusić ją do przyjmowania takich samych zasad działania, jakim kierują się współczesne wspólnoty polityczne. Ks. Martin Grichting przypomniał, że w ten sposób pasterze zapominają o Boskim rodowodzie i misji Kościoła, tak samo jak Izraelici, którzy „mówili wyzywająco prorokowi Samuelowi My także chcemy być jak wszystkie inne narody (1 SM 8) ”.
Kapłan zapowiadał, że przeprojektowany na wzór demokratycznego stowarzyszenia Kościół porzuci wierność świętej tradycji i Objawieniu. Nawiązując do wielkiego konserwatywnego myśliciela XIX wieku- Alexisa de Tocqueville, duchowny wskazał, że demokracje potrafią uczyć się jedynie z własnych bieżących doświadczeń. Z tego powodu rządzona większościowymi wyrokami wspólnota wierzących starci swoją autentyczność i będzie czerpać jedynie z modnych tendencji intelektualnych „ponowoczesności”.
Źródło: de. catholicnewsagency.com
FA