6 kwietnia 2023

Polityk koalicji rządowej broni swobody dysponowania gotówką

(Fot. Pixabay)

Brak gotówki to możliwość zablokowania każdemu dostępu do jego pieniędzy. Dlatego tak niebezpieczne są wizje społeczeństwa bezgotówkowego. Cyfrowy pieniądz z banku centralnego to jest możliwość sterowania majątkami ludzi – ostrzegał Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

 

Polityk Solidarnej Polski wziął udział w audycji Radia Maryja „Aktualności Dnia”. Mówił między innymi o wchodzących w skład Polskiego Ładu a zmniejszonych w porównaniu z dotychczasowym poziomem limitach transakcji gotówkowych.

Wesprzyj nas już teraz!

Polski Ład wprowadził ograniczenia do transakcji gotówkowych w kwocie 20 tysięcy złotych w relacjach przedsiębiorca – osoba fizyczna. Zmniejszył obecny limit z 15 tysięcy na 8 tysięcy złotych – dotychczasowy limit dokonywanych płatności za pomocą gotówki [pomiędzy przedsiębiorcami]. My, jako Solidarna Polska, od początku kwestionowaliśmy te przepisy. Z naszej inicjatywy zostały wprowadzone odroczenia tych restrykcji i w tym roku one nie obowiązują, a już powinny obowiązywać, zgodnie z pierwotnymi zapisami Polskiego Ładu. Teraz powstała kolejna inicjatywa, żeby całkowicie znieść te restrykcje – wyjaśniał wiceminister Warchoł.

Polityk przytoczył przykłady obrazujące, w jaki sposób stopniowe eliminowanie gotówki może wpływać na ograniczenie wolności osobistej.

W Kanadzie widzieliśmy, że rząd premiera Trudeau użył represji wobec niepokornych kierowców ciężarówek w trakcie kanadyjskich protestów poprzez odcięcie ich od dostępu do konta. Brak gotówki to możliwość zablokowania każdemu dostępu do jego pieniędzy. Dlatego tak niebezpieczne są wizje społeczeństwa bezgotówkowego. Cyfrowy pieniądz z banku centralnego to jest możliwość sterowania majątkami ludzi – wyjaśniał.

Po drugie, to jest naruszenie prywatności. To są też kwestie bezpieczeństwa. Wiemy, że za naszą wschodnią granicą trwa okrutna wojna i w przyszłości mogą być podejmowane też próby ataków na nasze systemy. Dlatego też musimy chronić naszych obywateli przed cyberatakami, a na pieniądz cyfrowy najłatwiej napaść – deklarował wiceminister.  

Polacy chcą płacić gotówką. Według badań 97,8 proc. respondentów (to są badania NBP) deklarowało, że gotówka jest przez nich najczęściej używaną metodą płatności. Z innych badań, które przeprowadził Narodowy Bank Polski wynika, że wśród osób pełnoletnich przeszło 18 procent nie ma kart płatniczych. To bardzo dużo. Wśród seniorów, osób powyżej 65. roku życia, ten odsetek wyniósł aż 47,5 procent. Wśród seniorów prawie co drugi nie ma karty. Dlatego odcięcie ludzi od gotówki oznacza wykluczenie finansowe i wykluczenia społeczne. Dlatego też w trosce o te kwestie, stwierdziliśmy, że absolutnie nie możemy tych rozwiązań Polskiego Ładu wprowadzać, narzucać restrykcji na naszych obywateli – powiedział.

 

Źródło: RadioMaryja.pl

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram