16 października 2012

Polityka (anty)rodzinna rządu

(fot.jamocha76/sxc.hu)

Szef resortu pracy zapowiedział dalsze zmiany w polityce prorodzinnej. Urlop wychowawczy ma być wydłużony do 52 tygodni. Kobieta będzie miała wybór – pół roku na urlopie ze świadczeniem miesięcznym wynoszącym 100 proc. wynagrodzenia lub rok na urlopie, ale tylko z równowartością 80 proc. pensji miesięcznie. Pomysł ciekawy, ale może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

 

Przede wszystkim już teraz pracodawcy niechętnie zatrudniają młode kobiety, które mogą niebawem zajść w ciążę. Sam pracodawca nie ponosi wielkich kosztów z tego tytułu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

 Jednak problemem są przepisy, które nakazują mu przyjąć młodą mamę z powrotem do pracy po długim okresie nieobecności. W tym czasie kogoś trzeba zatrudnić na zastępstwo. Po roku takiego człowieka należy zwolnić, rozwiązać z nim umowę albo znaleźć inne stanowisko pracy. Z kolei młoda mama po roku nieobecności nie jest na bieżąco w sprawach firmy itd.

 

Wbrew pozorom długi urlop macierzyński sprawdza się tylko w firmach państwowych i administracji publicznej. W każdym innym sektorze gospodarki pracodawcy bardzo mocno zwracają uwagę na to, czy opłaca im się zatrudniać młodą kobietę. Teraz okres przyszłej nieobecności może ulec wydłużeniu.

 

Zaproponowane rozwiązanie jest niewyważone, kosztowne i realnie nie wpłynie na polepszenie jakości polityki prorodzinnej. Pracodawca wcale nie będzie chętniej zatrudniać kobiet, a przecież panie bez pracy nie będą beneficjentami nowych udogodnień. Rozwiązaniem nie jest podnoszenie wysokości becikowego, które jest swego rodzaju półśrodkiem.

 

Znacznym ułatwieniem trudnej sytuacji, w której są młodzi rodzice, byłoby zwiększenie konkurencji na rynku usług edukacyjnych i medycznych przez ich liberalizację. Przydałoby się też radykalnie uprościć system podatkowy i obniżyć koszty pracy. Ciężko, bowiem liczyć, że w obecnej sytuacji rodziny będą decydować się na większą liczbę dzieci, skoro nie stać ich na wychowywanie większej liczby pociech. Liberalizacja gospodarki znacznie by im to ułatwiła.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.bankier.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 179 550 zł cel: 300 000 zł
60%
wybierz kwotę:
Wspieram