„Zróżnicowanie opłat w przedszkolu w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie jest zgodne z Konstytucją RP” – głosi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie byłoby to żadną rewelacją, gdyby przed kilkoma miesiącami inny sąd – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie – nie wydał wyroku przeciwnego.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie Gminy Świdnik, która w 2011 roku, podobnie jak inne gminy w Polsce, przyjęła uchwałę dotyczącą wysokości opłat za przedszkola. Jak wyjaśnia nam Tomasz Szydło, zastępca burmistrza ds. Oświaty i Spraw Społecznych w Świdniku, wysokość opłat była uzależniona od liczby dzieci z danej rodziny chodzących do przedszkola. – Za pierwsze rodzice płacili całą opłatę, za drugie przysługiwało 50 proc. zniżki, za trzecie i kolejne 100 proc. zniżki – mówi.
Wesprzyj nas już teraz!
Wojewoda lubelski zakwestionował uchwałę zarzucając brak stosownej delegacji ustawowej oraz łamanie konstytucyjnej zasady równości i skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Lubelski WSA przyznał rację wojewodzie i uchylił uchwałę. Rada Miasta w odpowiedzi zwróciła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego ze skargą kasacyjną. W czwartek na rozprawie NSA uznał podstawę prawną do kształtowania polityki prorodzinnej przez samorząd terytorialny oraz różnicowanie opłat za przedszkole w zależności od liczby dzieci, a przez to wspieranie rodzin wielodzietnych, za zgodne z Konstytucją.
pam