Wielkim sukcesem organizacyjnym zakończyła się akcja wiernych świeckich Polonia Semper Fidelis. Do wołania o obronę nierozerwalności małżeństwa w krótkim czasie dołączyło ponad 145 tys. osób. Zgodnie z zapowiedzią zebrane listy zostały złożone w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.
Przedstawiciele Instytutu Ks. Piotra Skargi złożyli w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski ponad 145 tys. podpisów zebranych w ramach akcji Polonia Semper Fidelis. To głos wiernych świeckich, którzy zwrócili się do biskupów z synowską prośbą o potwierdzenie niezmienności nauczania Kościoła na temat nierozerwalności małżeństwa. Paczki wraz z listami poparcia zostały przekazane na ręce ks. Przemysława Drąga, Dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP.
Wesprzyj nas już teraz!
Ks. Drąg wyraził wdzięczność dla Instytutu Ks. Piotra Skargi za podjęcie inicjatywy oraz wszystkim sygnatariuszom za włączenie się do akcji. – Uważam, że ma to wielkie znaczenie w dzisiejszym czasie, kiedy pojawiły się próby różnych interpretacji tekstu papieża na temat Komunii świętej dla osób, które po rozpadzie sakramentalnego małżeństwa żyją powtórnym związku – podkreślił.
Duszpasterz rodzin docenił mobilizację ludzi świeckich w Kościele w Polsce, ich świadome zaangażowanie w życie Kościoła, publicznie wyrażenie wiary i wsparcie dla pasterzy wyrażone w ramach akcji. – Ta wspólnota wiernych – świeccy–pasterze – w ten sposób czuje się bardziej zjednoczona, zdopingowana. Te podpisy – co poczułem na własnych rękach – mają swoją wagę – powiedział ks. Drąg.
Jak zauważył, głos świeckich katolików z pewnością będzie szedł w świat. Pokazuje on bowiem, że Polska nie wstydzi się swoich chrześcijańskich korzeni, a Polacy chcą żyć w małżeństwie i rodzinie w zgodzie z nauczaniem Chrystusa i dla nich jest wielką wartością i szczęściem móc budować normalne małżeństwo oparte na mężczyźnie i kobiecie.
Wyraz zaniepokojenia, troski i wsparcia
Akcja Polonia Semper Fidelis wynikała z potrzeby serca i wielkiej troski o losy Kościoła i jego tradycyjnego Nauczania. Wierni świeccy zaniepokojeni płynącymi z Zachodu wieściami zapragnęli wesprzeć polskich biskupów, z nadzieją, że staną oni w obronie dwutysiącletniego nauczania Kościoła na temat nierozerwalności sakramentu małżeństwa.
– Nie jest to próba nacisku, czy wymuszenia od biskupów stanowiska, ale synowska prośba. Prośba dzieci do rodziców, do ojców, by wzięli w obronę małżeństwo sakramentalne i rodzinę katolicką. Liczymy na to. I tego też oczekują katolicy poza Polską, odbieramy liczne takie głosy nadziei, że nasi pasterze będą tymi, którzy w obliczu zakusów na świętą instytucję małżeństwa, w obliczu zmasowanego ataku na rodzinę, dadzą świadectwo – powiedział Sławomir Skiba, członek zarządu Instytutu im. Księdza Piotra Skargi.
Jak zauważył, ta sprawa żywo dotyka wiernych świeckich żyjących w sakramentalnych związkach małżeńskich. – Dlatego czujemy się zobligowani do podjęcia działań i przynagleni przez Opatrzność do tego, by odważnie stanąć w obronie małżeństwa i rodziny i wspomóc naszych Pasterzy, którzy jak ufamy, takie stanowisko – wierne Ewangelii i odwiecznemu nauczaniu Kościoła – też zajmą – dodał.
To wsparcie okazać się może szczególnie ważne, gdyż w polskim Episkopacie wciąż trwają prace nad interpretacją adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. Wierni ufają, że polscy Pasterze nie ulegną modernistycznej modzie i nie zgodzą się na to, by osoby rozwiedzione, żyjące w ponownych związkach, mogły zostać dopuszczone do Komunii Świętej, mimo trwania w grzechu.
Takie postępowe interpretacje papieskiego dokumentu niestety już powstały, m.in. w Niemczech. Dlatego też wierni uznali, że trzeba dać świadectwo i pokazać hierarchom, że nie są sami, ale mają silne wsparcie w walce o niezmienność Nauczania.
Ponad 145 tys. dowodów wsparcia dla biskupów, w większości zebranych tradycyjną drogą pocztową – i to zaledwie w kilka tygodni – to tylko niewielka, ale namacalna namiastka tkwiącej siły w Kościele w Polsce. A hierarchowie, jako uczniowie świętego Jana Pawła II, czują się z pewnością szczególnie odpowiedzialni za przyszłość Kościoła – za Jego świętość, niezmienność Nauczania i Jego powszechność.
„W tej wyjątkowo trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się chrześcijańskie małżeństwa i rodziny, brak oficjalnego dokumentu wyraźnie potwierdzającego dotychczasowe stanowisko Kościoła we wspomnianych kwestiach, wyrażone między innymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II w adhortacji Familiaris Consortio, przyczynia się do rosnącej liczby zwątpień i odstępstw od wielowiekowej nauki i praktyki w odniesieniu do sakramentu małżeństwa i Eucharystii” – podkreślono w apelu adresowanego do JE abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP. „Mając w pamięci zdecydowane stanowisko polskich biskupów, którzy podczas synodów poświęconych rodzinie odważnie stanęli w obronie nauczania Kościoła i duchowego dziedzictwa Papieża Polaka, z miłością i ufnością oczekuję potwierdzenia tegoż nauczania przez Konferencję Episkopatu Polski” – czytamy w liście wiernych świeckich.
Pamiętajmy: Polonia Semper Fidelis – Polska zawsze wierna!
Marcin Austyn