Rząd w Warszawie utrzymuje, że Polakom nie grożą długotrwałe przerwy w dostawie prądu, co może mieć miejsce podczas nadchodzącej zimy w wielu regionach UE. Pomimo tych zapewnień Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało w czwartek wskazówki mówiące jak przygotować się do ewentualnego blackoutu.
Od kilku tygodni w Austrii, Niemczech czy Hiszpanii trwają szkolenia przygotowujące obywateli na ewentualny blackout, czyli kilkudniowe wyłączenie prądu, które zdaniem ekspertów kilku europejskich rządów realnie zagraża w najbliższych miesiącach Europie.
„Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona blackoutem. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych”, zastrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Wesprzyj nas już teraz!
Czy wiesz, co zrobić w sytuacji #blackout ?
🔦 Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu.
🔋 Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. POWERBANK.
🍵 Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu. pic.twitter.com/FARb4yEjnC— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) December 2, 2021
„Latarkę, świece, apteczkę trzymaj w łatwo dostępnym miejscu. Wyposaż się w przenośną ładowarkę – tzw. powerbank. Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymaga prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu”, radzi RDC.
Już wcześniej na temat blackoutu wypowiedziało się dla Interii Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Zapewniło, że Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) działa stabilnie i bez zakłóceń, a funkcjonowanie KSE nadzorują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
„Zakłócenia w dostawach energii elektrycznej oraz innych surowców energetycznych mogą pojawić się zawsze, dlatego cały czas są podejmowane działania, aby minimalizować ryzyko wystąpienia dużych i rozległych awarii w postaci tzw. blackoutów”, informowało Interię RCB.
Źródło: Interia, PolsatNews.pl
TK