Konferencja Episkopatu Polski wystosowała list z okazji święta Świętej Rodziny, w którym przestrzegła wiernych przed ideologią gender, a także zadeklarowała podtrzymanie dotychczasowej nauki odnośnie osób rozwiedzionych pozostających w nowych związkach. „W przypadku braku stwierdzenia nieważności małżeństwa wierny pragnący przystąpić do Komunii św., powinien zerwać grzeszną relację” – piszą biskupi.
Episkopat przypomniał, powołując się także na innych uczestników synodu poświęconego rodzinie, że małżeństwo to „zawsze i wyłącznie” relacja mężczyzny i kobiety. Co więcej, małżeństwo powinno być otwarte na owoc miłości, jakim są dzieci. „Jakiekolwiek próby wprowadzania innych definicji małżeństwa i rodziny spotykają się z naszym zdecydowanym sprzeciwem” – deklarują biskupi. Zachęcają również rodziny, aby „odważnie odrzucały zakusy zwolenników ideologii gender”. Episkopat stwierdził, że poglądy te są niezgodne z naturą człowieka.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskupi przestrzegli, że miłosierdzie zawsze musi opierać się na prawdzie. „ Przypominamy, że nauczanie Kościoła oparte na Słowie Bożym i Tradycji odnośnie do osób rozwiedzionych a żyjących w nowych związkach zostaje podtrzymane”. Oznacza to brak możliwości przyjmowania przez te osoby Komunii świętej, co odzwierciedla obiektywną sytuację tych osób w Kościele, a nie jest przejawem wykluczenia czy dyskryminacji. Biskupi zachęcają te osoby do uczestnictwa we Mszy świętej i do modlitwy, pisząc równocześnie: „Prosimy, aby wierni stosowali się do tych zaleceń, w myśl których do Komunii św. nie mogą przystąpić osoby rozwiedzione, żyjące w nowym związku, jeżeli nie otrzymały stwierdzenia nieważności małżeństwa i nie zawarły sakramentalnego związku małżeńskiego”.
Co zatem powinien zrobić katolik żyjący w niesakramentalnym związku, a chcący przyjąć Komunię świętą? „W przypadku braku stwierdzenia nieważności małżeństwa wierny pragnący przystąpić do Komunii św., powinien zerwać grzeszną relację”. W sytuacji gdy konieczne jest wychowanie dzieci z nowego związku episkopat przypomina wskazania z dokumentu „Familiaris consortio” św. Jana Pawła II, według którego osoby te mogą przyjmować Komunię świętą, jeżeli „postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują wyłącznie małżonkom” (Familiaris consortio, 84).
„W dzisiejsze święto dziękujemy wszystkim małżeństwom i rodzinom, które pomimo trudności trwają przy Chrystusie i z wiarą pokonują piętrzące się przed nimi problemy. Chcemy zachęcić ich, aby – jak Święta Rodzina z Nazaretu – budowali swoje życie w oparciu o dar z siebie i codziennie okazywane miłosierdzie” – podsumowali swój list biskupi.
Źródło: KAI
KRaj