8 czerwca 2018

Polscy biskupi przyjęli wytyczne do Amoris laetitia. Szczegóły nieznane

(Foto BP KEP /flickr.com)

Zebrani na 379. posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim księża biskupi przyjęli duszpasterskie wytyczne odnoszące się do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Amoris laetitia. Do czasu publikacji, która ma nastąpić w najbliższym, lecz nieokreślonym dokładnie terminie, przedstawiciele KEP odmawiają komentowania treści dokumentu.

 

Na konferencji podsumowującej obrady ksiądz biskup Andrzej Czaja powiedział między innymi: „Adresatem są duszpasterze Kościoła w Polsce. Dokument nosi charakter z jednej strony drogowskazu, a z drugiej jakby listu intencyjnego. Chodzi o zakreślenie, jak kształtować nasze duszpasterstwo narzeczonych, małżonków, a także osób, które znalazły się w sytuacji trudnej, czy też w związkach nieregularnych”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Hierarcha dodał, że „to od dłuższego czasu wyczekiwany dokument”. – U jego źródeł jest droga, jaką my, pasterze, biskupi przebyliśmy od momentu promulgacji Amoris laetitia do dziś. Z początku byliśmy w takim punkcie: trzymajmy się przede wszystkim Familiaris consortio. Sytuacja pokazuje nam jednak, że, po pierwsze, Amoris laetitia w żaden sposób nie narusza doktryny ani Kodeksu Prawa Kanonicznego, natomiast wskazuje piękną drogę wyjścia i udrażniania duszpasterstwa małżeństw i rodzin – mówił.

 

Po drugie – jak dodał – „realizując to, co do tej pory, musimy też na wielu poziomach podjąć pewne nowe działania, ponieważ wiele małżeństw i rodzin boryka się z coraz większym kryzysem i wiary, i miłości. Musimy na różne sposoby próbować inaczej, lepiej, bliżej”.

 

Dokument składa się ze wstępu, zakończenia i czterech punktów. – We wstępie wskazujemy na to, że widzimy w Amoris laetitia wyraz troski papieża o zdrową kondycję miłości małżeńskiej i rodziny chrześcijańskiej. (…) jest to inspirująca aktualizacja Ewangelii rodziny, którą Kościół stale głosi i stara się realizować – mówił biskup Czaja.

 

–  Pierwsza część naszego dokumentu to jest prezentacja zasadniczych akcentów nauczania papieża Franciszka, zakreślenie kontekstu nauki zawartej w adhortacji. Następnie mówimy, co my już robimy jako Kościół w zakresie duszpasterstwa narzeczonych i małżeństw, i co jest do podjęcia na rzecz rozwoju radości, miłości w małżeństwie i rodzinie – zaznaczył hierarcha.

 

Jak wskazał, jest tu omówiona „ta droga papieża Franciszka: przyjęcie, towarzyszenie, rozeznawanie, integracja jako cztery zasadnicze postawy, których nie może Kościołowi zabraknąć nie tylko w samym duszpasterstwie małżeństw i rodzin, ale w ogóle w duszpasterstwie”.

 

– Trzecia część to przedstawienie nowych impulsów duszpasterskich dla narzeczonych, dla małżonków, a także dla osób, które znalazły się w sytuacjach trudnych i nieregularnych. Czwarta część to bardzo konkretne wezwanie do pastoralnego rozeznania, pokazanie logiki integracji z Kościołem. Tu wyraźna treść w świetle ósmego rozdziału Amoris laetitia – zaznaczył biskup.

 

– Wyraźnie mówimy o potrzebie modernizacji dyrektorium duszpasterstwa rodzin dla Kościoła w Polsce, o potrzebie przygotowania diecezjalnych czy metropolitalnych instrukcji wykonawczych, a także mówimy o potrzebie powołania do życia ośrodków służby małżeństwu i rodzinie w naszych diecezjach. Bardzo ważna rzecz to jest problem formacji, wypracowania programu przygotowania kapłanów do podejmowania drogi towarzyszenia i rozeznawania w konkretnych sytuacjach – powiedział ksiądz biskup Czaja.

 

Ksiądz biskup powstrzymał się od odpowiedzi na pytania dotyczące szczegółowej treści wytycznych duszpasterskich.

 

 

 

 

 

 

RoM, Janów Podlaski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 45 252 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram