6 czerwca 2022

Polscy europosłowie chcą bronić chrześcijan w Nigerii? Czy PE znowu odrzuci inicjatywę?

(fot. flickr.com/ European Parliament )

Polski Europoseł zapowiedział złożenie wniosku o przyjęcie rezolucji w sprawie prześladowań chrześcijan w Nigerii. Tomasz Poręba ma przedstawić inicjatywę podczas dzisiejszej sesji Parlamentu Europejskiego.

Pod koniec maja Poręba skierował interpelację do Komisji Europejskiej w związku z eskalacją ataków nigeryjskich muzułmanów przeciwko chrześcijanom. Niedawno studentka Deborah Samuel została w tym kraju ukamieniowana przez grupę młodych ludzi za rzekome obelgi wobec Mahometa. Europarlamentarzysta PiS-u zwracał w dokumencie uwagę, że Nigeria jest jednym z państw, gdzie sytuacja wyznawców Chrystusa jest dramatyczna.

Jak dodawał, szczególnie trudny los spotyka ich w północnej części kraju. W dwunastu stanach obowiązuje w kodeksie karnym prawo muzułmańskie. Chrześcijanie są prześladowani, świątynie dewastowane, a duchowni i wierni mordowani.

Wesprzyj nas już teraz!

„Od 2009 roku, kiedy to powstało fundamentalistyczne ugrupowanie Boko Haram, ich położenie stale się pogarsza. Dążenia do stworzenia w Afryce państwa islamskiego przybiera na sile, a co za tym idzie dążenie do całkowitego wyeliminowania chrześcijaństwa”, informował Poręba, zauważając, że ostatnie wydarzenia w Sokoto oddają nastroje panujące wśród muzułmańskiej społeczności Nigerii.

„Doszło tam do linczu na studentce, chrześcijance, Deborze Samuel, która została ukamieniowana przez grupę młodych ludzi, a jej ciało spalono za rzekome obelgi wobec Mahometa, które miała rozpowszechniać na czacie swojej grupy, a które przez muzułmanów uznane zostały za bluźnierstwo. Ujęcie przez służby dwóch podejrzanych społeczność islamska odebrała jako wystąpienie przeciwko ich religii, co zapoczątkowało falę zamieszek, których ofiarami byli chrześcijanie i ich symbole kultu”, wyjaśniał poseł do PE.

Polski deputowany zapytał KE, jakie działania Unia zamierza podjąć w celu zapewnienia chrześcijanom wolności wyznania w tym kraju i co zamierza zrobić, by tego typu tragiczne incydenty, które za podstawę mają przemoc na tle religijnym, nie miały więcej miejsca.

Ataki na chrześcijan w Sokoto nie ustają. 25 maja 2022 roku, o północy bandyci włamali się na plebanię kościoła Św. Patryka, skąd uprowadzili dwóch księży, Stephena Ojapa oraz Olivera Okpara. Ich los jest nieznany, a w świat wysyłane są komunikaty z prośbą o modlitwę o ich szczęśliwy powrót.

„Nie możemy dłużej być głusi na dramat chrześcijan, którzy obecnie są najbardziej prześladowaną grupą wyznaniową na świecie. Pamiętajmy, że Unia Europejska została ufundowana na wartościach chrześcijańskich i jeśli nie będzie upominać się o prawa prześladowanych chrześcijan, straci swoją tożsamość i wiarygodność”, podsumował Tomasz Poręba.

W maju, tuż po męczeństwie Debory Samuel, europosłowie odrzucili podobny wniosek o debatę w sprawie sytuacji chrześcijan w afrykańskim państwie śmierci.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram