25 lutego 2024

Polscy przywódcy nie zaproszeni na rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie. Prezydent jedzie za to na szczyt poświęcony pomocy dla Kijowa

(Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO Dostawca: PAP/EPA.)

Brak przedstawicieli władz RP na spotkaniach poświęconych drugiej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę spowodował spekulacje dotyczące powodów tej absencji. Polska jest, bądź co bądź, jednym z najważniejszych państw wspierających na wszelkie sposoby rząd w Kijowie. Prezydenta Dudy nie zabraknie za to na paryskiej konferencji poświęconej dalszej pomocy dla ekipy Zełenskiego.

 

„W sobotę miała miejsce druga rocznica agresji rosyjskiej na Ukrainę. W Kijowie zabrakło przedstawicieli Polski. Media spekulują, co może oznaczać ta absencja” – zauważa portal DoRzeczy.pl. Odnotowuje on sobotnie spotkanie w stolicy zaatakowanego państwa, z udziałem premier Włoch Giorgii Meloni, premiera Kanady Justina Trudeau, szefa rządu Belgii Alexandra De Croo oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Wybrali się oni wspólnie… pociągiem z Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

„Aby uczcić niezwykły opór narodu ukraińskiego. Bardziej niż kiedykolwiek stanowczo stoimy po stronie Ukrainy. Finansowo, ekonomicznie, militarnie, moralnie. Aż w końcu kraj będzie wolny” – pisała na Twitterze (X) oberkomisarz von der Leyen.

„W składzie delegacji nie znalazł się żaden polityk z Polski. Media zaczęły spekulować, że może to być podyktowane ochłodzeniem stosunków Warszawy z Kijowem po protestach polskich przewoźników i rolników” – zauważył polski portal.

– Pan prezydent jest w stałym kontakcie z prezydentem Zełenskim. Nie odbyła się wizyta rocznicowa. Mówię o fakcie. Pana prezydenta w przeciwieństwie do Ursuli von der Leyen czy innych przywódców europejskich w Kijowie nie było. Nie było również premiera Tuska – odpowiedziała na pytania dziennikarzy Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta

Donald Tusk, który także nie miał okazji by zaprezentować się przed kamerami wraz z innymi przywódcami u boku Zełenskiego, musiał ograniczyć się do deklaracji w mediach społecznościowych.

„Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni” – napisał premier na X i doczekał się odpowiedzi prezydenta Ukrainy: „Doceniamy silne wsparcie Polski dla Ukrainy od samego początku wojny rosyjskiej na pełną skalę. Bezpieczeństwo naszych narodów jest niepodzielne. Musimy zjednoczyć się, aby pokonać naszego wspólnego wroga” – brzmiała odpowiedź.

 

Do Paryża radzić nad dalszym wsparciem

Jak podaje PAP, o Polsce nie zapomniano za to planując poniedziałkową paryską konferencję na temat dalszej pomocy dla Kijowa.

Prezydent Andrzej Duda weźmie bowiem już jutro udział w spotkaniu przywódców zagranicznych. Jak podał Pałac Elizejski, robocza debata ma służyć „przyjrzeniu się możliwym sposobom wzmocnienia współpracy na rzecz wsparcia dla Kijowa”.

Pałac Elizejski podał w czwartek, że prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek w Paryżu z przywódcami zagranicznymi, by w drugą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę rozmawiać o wzmocnieniu współpracy na rzecz wsparcia dla Kijowa.

Jak przekazano, Macron chce przekazać Moskwie sygnał, że w Europie nie odczuwa się „zmęczenia Ukrainą” mimo obaw o dalsze wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych.

W czwartkowym wywiadzie dla Polsat News i Interii prezydent Andrzej Duda powiedział, że Macron zaprosił w trybie ad hoc szereg przywódców europejskich, by porozmawiać na temat nowych propozycji rozwiązań i pomocy dla Ukrainy.

W sobotę, 24 lutego minęła druga rocznica rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej agresji na Ukrainę. W rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło według oficjalnych danych ponad 10 tys. cywilów, co najmniej dwa razy tylu zostało rannych, a kilkanaście milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki. Według danych amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu, straty po stronie rosyjskiej wynoszą 300-350 tys. zabitych i rannych żołnierzy, a po stronie ukraińskiej co najmniej 200 tys., jednak nie da się precyzyjnie określić liczby ofiar wojskowych.

pap logo

Źródła: DoRzeczy.pl/Radio Zet, PAP, PCh24.pl

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram