Po blisko 15 latach od podpisania, Polska ratyfikuje konwencję ottawską. „Polska Zbrojna” informuje, że prace nad przyjęciem tej umowy już ruszyły. Dokument zakazuje użycia, składowania i produkcji min przeciwpiechotnych.
– Miny przeciwpiechotne zostały uznane za broń niehumanitarną. Ale nie wszystkie kraje chciały od razu zastosować konwencję ottawską, zakazującą ich stosowania – mówi Janusz Onyszkiewicz, radca ministra Tomasza Siemoniaka, który w 1997 r., kiedy Polska podpisywała traktat, stał na czele Ministerstwa Obrony Narodowej.
Wesprzyj nas już teraz!
Od tamtej pory Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej wciąż broniła się przed ratyfikacją tego dokumentu. Sprawa teraz nabrała tempa gdy minister spraw zagranicznych wystąpił do rządu z wnioskiem o ratyfikację umowy międzynarodowej zakazującej używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych.
– Trwało to długo, ale były powody, bo na przykład Rosja i Finlandia opierały się ratyfikacji, a poza tym istniały też wątpliwości co do skuteczności założeń dokumentu – opowiada Janusz Onyszkiewicz.
– Nadal trudno było wyeliminować grupy partyzanckie w krajach niedemokratycznych, które używały tych min, nie biorąc pod uwagę bezpieczeństwa ludności cywilnej – dodaje radca szefa MON.
Szefowie obrony narodowej i przemysł pracujący dla wojska musieli stworzyć nowe uzbrojenie, które zastąpiłoby miny przeciwpiechotne. Nagłe pozbycie się ich mogłoby odbić się na naszym systemie obronnym. Przeciwpiechotne miny były pomyślane jako skuteczna zapora przed ewentualnym wkroczeniem żołnierzy nieprzyjaciela.
Na przeszkodzie do szybkiej ratyfikacji stały też finanse. Rząd starał się nie wydawać środków na nowe uzbrojenie. Pojawił się pomysł, by część min przeciwpiechotnych zmodernizować i przystosować do nowych systemów obronnych. Reszta, która zalegała w wojskowych magazynach, została zutylizowana.
Kiedy konkretnie dojdzie do ratyfikacji konwencji, zależy od tempa prac rządu, uchwalenia dokumentu przez parlament i złożenia na nim podpisu prezydenta.
Źródło: polska-zbrojna.pl
luk