Polska delegacja ma zabiegać o przyznanie naszemu krajowi miejsca w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018-2019. Rozpoczynające się właśnie obrady Zgromadzenia Generalnego ONZ będą najprawdopodobniej zdominowane przez kwestię wojny domowej w Syrii.
Obok konfliktu w Syrii równie ważnymi zagadnieniami, które w czasie 67. sesji będą poruszać politycy z całego świata, będą: program nuklearny Iranu, a także kwestia prowokacyjnego filmu obrażającego muzułmanów, który doprowadził do wybuchu zamieszek w wielu islamskich krajach.
Wesprzyj nas już teraz!
Część obserwatorów oczekuje także, iż Rada Bezpieczeństwa będzie w stanie osiągnąć porozumienie i wydać rezolucję na temat konfliktu syryjskiego. Specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych do Syrii Lakhdar Brahimi ostrzegał, że sytuacja w tym kraju jest „ekstremalnie zła i wciąż się pogarsza”.
Polscy politycy chcą skupić się na promowaniu kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Do Nowego Jorku udała się także polska delegacja. Polska do tej pory pięć razy była niestałym członkiem RB ONZ – ostatnio w latach 1996-1997.
Na Radzie Bezpieczeństwa ONZ ciąży odpowiedzialność „za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie”. Ciało to może nakładać sankcje na państwa członkowskie. W skład Rady Bezpieczeństwa, jako członkowie stali, wchodzą: Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.
Źródło: „Nasz Dziennik”
kra