Akcję Narodowego Czytanie „Pana Tadeusza” zainaugurowano w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Udział bierze w niej kilkadziesiąt miast. „Pan Tadeusz” jest odczytywany na rynkach, placach i w parkach.
Inauguracja odbyła się w Ogrodzie Saskim koło sadzawki z fontanną, uczestniczyło w niej wielu warszawiaków. – 200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji, „Pana Tadeusza”, chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich tak jak Adam Mickiewicz marzyło o wiośnie wolności. Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności „Pan Tadeusz” i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały – tłumaczył prezydent Bronisław Komorowski.
Wesprzyj nas już teraz!
– Dzisiaj zachęcam i zapraszam do narodowego, a więc wspólnego czytania „Pana Tadeusza”, do wspólnego czytania od Tatr po Bałtyk, od Odry aż po Bug, a nawet i dalej, sięgając także i do terenów znad Niemna, tych gdzie nasza wyobraźnia lokuje Soplicowo – dodał Komorowski.
W Warszawie kolejne rozdziały czytać będą m. in. Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Antoni Pawlicki. Ostatnią, dwunastą księgę przeczyta Andrzej Seweryn około godziny 1:30 w nocy. Tłem muzycznym lektury będą utwory Chopina.
Akcja jest realizowana m. in w Bydgoszczy, Ciechanowie, Częstochowie, Elblągu, Kaliszu, Kazimierzu Dolnym, Kielcach Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Przemyślu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie, Toruniu, Wrocławiu, Zamościu i Zakopanym.
Źródło: tvp.info
mat