Popieram inicjatywę stworzenia wspólnej misji zajmującej się patrolowaniem Morza Bałtyckiego – oznajmił minister obrony Litwy Laurynas Kascziunas, komentując propozycję premiera Donalda Tuska zgłoszoną podczas szczytu Nordycko-Bałtyckiej Ósemki (NB8) w Harpsund w Szwecji.
– Każda inicjatywa na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim jest godna poparcia. Sądzę, że jako Sojusz bylibyśmy w stanie to zrealizować – ocenił Kascziunas, cytowany przez agencję BNS.
Stanowisko Tuska popiera też posłanka Dovile Szakaliene, kandydatka na szefową resortu obrony w formowanym obecnie centrolewicowym rządzie Litwy. Polityczka zaznaczyła, że kraje regionu potrzebują nowych formatów i odważniejszych decyzji w sprawie bezpieczeństwa na Bałtyku.
Wesprzyj nas już teraz!
– Misja Baltic Air Policing ma pewien element odstraszający, a sądzę, że nadzór morski pod banderą NATO również działałaby odstraszająco – powiedziała Szakaliene. Podkreśliła, że obecność marynarki wojennej krajów bałtyckich i nordyckich na Bałtyku jest zauważalna, ale „chciałoby się widzieć solidarność wszystkich sojuszników, nie tylko z naszego regionu”.
Premier Tusk w środę, podczas pierwszego dnia szczytu Nordycko-Bałtyckiej Ósemki w Harpsund, wiejskiej rezydencji premiera Szwecji, przedstawił propozycję stworzenia wspólnej misji patrolowania Morza Bałtyckiego, działającej w sposób analogiczny do funkcjonującej już operacji NATO Baltic Air Policing, czyli misji kontrolowania przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi.
Podczas szczytu NB8 omawiane są przede wszystkim stosunki transatlantyckie, bezpieczeństwo regionalne i kwestie dotyczące Ukrainy. W czwartek premier Tusk ma podpisać nowe porozumienie o partnerstwie strategicznym ze Szwecją, aktualizujące zapisy z 2011 r. W skład grupy NB8, oprócz Szwecji, wchodzą też: Norwegia, Dania, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa oraz Estonia.
Źródło: PAP / Aleksandra Akińczo, Wilno
Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję – pakt migracyjny przyjęty. Jak zagłosowała Polska?