4 grudnia 2024

Polska i Holandia chcą ułatwień w dostępie do funduszy UE na projekty zbrojeniowe z partnerami spoza UE

(Fot. Pixabay)

Polska i Holandia – jak donosi „Politico” – mają zabiegać o złagodzenie przepisów unijnych w sprawie dostępu podmiotów zagranicznych do funduszy UE na realizację projektów zbrojeniowych.

Oba państwa przedstawiły wspólną propozycje, by zmienić kryteria zaproponowane przez węgierską prezydencję Rady UE dotyczące dostępu do środków z Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego (EDIP), przewidującego wspólne zakupy broni lub produkcję „pilnych i krytycznych produktów obronnych”.

Holendrom zależy na uzyskaniu dofinansowania na produkcję rakiet Patriot wespół z Amerykanami. Z kolei polskim władzom zależy na dostępie do środków na sfinansowanie projektów zbrojeniowych z Koreą Południową.

Wesprzyj nas już teraz!

Propozycja obejmuje także wspólny zakup broni potrzebnej do wsparcia Ukrainy. Miałoby to wpływ na wzmocnienie unijnego przemysłu zbrojeniowego, argumentowali przedstawiciele władz polskich i holenderskich.

Propozycja musi uzyskać poparcie ze strony innych państw. W razie jej akceptacji, Holendrzy mogliby częściowo pokryć koszty zakupu lub produkcji na terytorium europejskim pocisków rakietowych MIM-104 Patriot firmy Raytheon.

Program EDIP, który przedstawiła w marcu br. KE, ma dysponować kwotą 1,5 miliarda euro. Z założenia ma służyć pobudzeniu europejskiej produkcji obronnej i w celu realizacji wspólnych zakupów.

Ponad tydzień temu Budapeszt zaproponował, by unijne projekty obronne ubiegające się o dofinansowanie pozyskiwały co najmniej 65 procent swoich komponentów na terenie UE, a resztę mogłyby uzyskiwać poza UE. Dodatkowo Węgrzy zastrzegli, że towary i usługi z krajów spoza UE mogłyby kwalifikować się do pieniędzy z EDIP, pod warunkiem że dany podmiot prawny z siedzibą w UE ma uprawnienia projektowe, czyli „możliwość decydowania, bez ograniczeń… o definicji, adaptacji i ewolucji projektu produktu”.

To właśnie o złagodzenie tych wymogów zabiegają rządy Polski i Holandii.

Stosowne dokumenty trafiły do przedstawicieli delegacji krajowych, które w środę podczas spotkania ambasadorów UE, mają ostatecznie podjąć decyzję w sprawie kryteriów kwalifikowalności.

Oba państwa chcą również, by w razie konieczności „pilne i krytyczne produkty obronne” mogły być sfinansowane przez EDIP, bez spełnienia kryteriów kwalifikowalności.

 

Źródło: politico.eu

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram