We czwartek do Warszawy przyleci abp Antonio Guido Filipazzi, który w najbliższych dniach oficjalnie obejmie urząd nuncjusza apostolskiego w Polsce. Formalnie swoją posługę nowy nuncjusz rozpoczyna od złożenia listów uwierzytelniających na ręce Prezydenta RP oraz przekazania właściwych dokumentów Konferencji Episkopatu Polski.
Nuncjusz Apostolski jest przedstawicielem Ojca Świętego wobec Kościoła partykularnego w konkretnym kraju oraz ambasadorem Stolicy Apostolskiej w danym państwie. Utrzymuje kontakty z Konferencją Episkopatu i poszczególnymi biskupami oraz udziela im pomocy. Informuje Stolicę Apostolską o sytuacji tutejszego Kościoła. Przedkłada Ojcu Świętemu kandydatów na biskupów diecezjalnych i pomocniczych oraz przeprowadza procesy informacyjne z tym związane. Uczestniczy też w poczynaniach ekumenicznych i współpracy międzynarodowej Kościoła partykularnego. Broni – jak zajdzie potrzeba – uprawnień Kościoła w danym kraju.
Abp Antonio Guido Filipazzi jest 74. nuncjuszem apostolskim w Polsce. Jest doktorem prawa kanonicznego i doświadczonym dyplomatą watykańskim. Urodził się 8 października 1963 w Melzo. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 roku po czym rozpoczął pracę w diecezji Ventimiglia – San Remo.
Wesprzyj nas już teraz!
W 1992 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował najpierw w nuncjaturze na Sri Lance (1992–1995) oraz z nuncjaturach w Austrii (1995–1998) i w Niemczech (1998–2003). Następnie pracował w sekcji ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. 8 stycznia 2011 r. Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Indonezji. 26 kwietnia 2017 papież Franciszek przeniósł go na urząd nuncjusza apostolskiego w Nigerii, a jednocześnie ustanowił go stałym przedstawicielem przy Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.
Nominacja abp. Filipazziego na stanowisko nuncjusza apostolskiego w Polsce została ogłoszona 8 sierpnia br. Oprócz języka włoskiego dyplomata watykański deklaruje znajomość języków: francuskiego, angielskiego i niemieckiego.
Źródło: KAI
WMa