2 marca 2015

Polska maszerowała dla „Wyklętych”

(fot.Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

„Cześć i chwała bohaterom”, „Żołnierze Wyklęci, cześć Waszej pamięci”, „Bóg, Honor, Ojczyzna” – takie „przerażające” dla różnej maści lemingozy okrzyki dominowały podczas zorganizowanych w wielu miejscach naszego kraju marszów upamiętniających Niezłomnych. Kolejny już raz Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się okazją do publicznego zamanifestowania patriotyzmu, z której tak licznie Polacy skorzystali.


Imprezy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano w miastach tj. Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Białystok, Kielce, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Tarnów czy Warszawa. W tych miejscach z przyczyn oczywistych także i frekwencja była największa. Blisko 3 tys osób uczestniczących w krakowskich obchodach robi wrażenie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Także w mniejszych ośrodkach licznie zgromadzeni uczestnicy postanowili niedzielny czas poświęcić uhonorowaniu pamięci Wyklętych. Uroczystości zorganizowano m. in. w Zakliczynie i Radziechowicach.

Tłumy podczas społecznych obchodów silnie kontrastują z nieliczną grupą, która postanowiła wziąć udział w państwowych uroczystościach na placu przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywających się w obecności Bronisława Komorowskiego.  Dużą część obecnych stanowili przechodnie oraz rodziny, które wyszły na niedzielny spacer z dziećmi do pobliskiego Parku Saskiego. Trudno było dostrzec choćby jednego uczestnika z biało-czerwoną flagą.

 

W każdym miejscu gdzie oddawano cześć Niezłomnym uroczystości poprzedzała Msza Święta. W skierowanych do wiernych słowach kaznodzieje wielokrotnie przywoływali tych, którzy „uczyli i uczą wciąż wolności i miłości, którą krzyżami się mierzy”.

 

Licznie uczestniczący w społecznych obchodach Polacy mogli uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach związanych z pamięcią o Niezłomnych tj. biegi „Tropem Wilczym”, pokazy filmów, koncerty i wykłady. Widoczną pamiątką tegorocznych obchodów pozostaną odsłaniania w trakcie uroczystości popiersia i pomniki. W ten sposób uczczono Niezłomnych m. in. w Kielcach i Krakowie.

 

Na ścianie dawnego więzienia kieleckiego przy ul. Zamkowej została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci zamordowanych w kieleckim więzieniu przez SB braci i szwagra generała Antoniego Hedy „Szarego” i  Stanisława Kiełbasy. W Krakowie natomiast w  Parku Jordana odsłonięto  pomniki Żołnierzy Wyklętych: prezesa IV Zarządu WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług i dowódcy V Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka.

 

 

luk

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram