Poparcie dla przywrócenia wewnętrznych kontroli granic w Unii Europejskiej oraz wyraźny sprzeciw wobec przyjmowania do Polski imigrantów obcych nam kulturowo wyraża obecnie znacząca część Polaków. Co ciekawe, najwięcej eurosceptyków jest wśród ludzi młodych.
Sondaż nastrojów społecznych po zamachach w Brukseli i wobec pojawiających się głosów dotyczących przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych UE na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” przeprowadził IBRiS.
Wesprzyj nas już teraz!
Wnioski z badań są dość jednoznaczne: większość Polaków nie chce, by do naszego kraju trafili uchodźcy spoza UE. Na pytanie, czy Polska powinna przyjąć uchodźców spoza Unii, aż 70 proc. badanych odpowiedziało: „nie”. Tylko 24 proc. respondentów było przeciwnego zdania, a 6 proc. ankietowanych było niezdecydowanych.
Z badania wynika, że polskie społeczeństwo wciąż jest proeuropejskie, a 88 proc. badanych oceniło, że Polska powinna pozostać w strukturach UE. Tylko 7 proc. opowiedziało się za opuszczeniem wspólnoty. Z badań wynika, że najwięcej euroentuzjastów (95 proc.) jest w grupie wiekowej 35-44 lata. Z kolei w grupie wiekowej między 25. a 34. rokiem życia znalazło się najwięcej eurosceptyków.
Mimo dużego poparcia dla polskiego członkostwa w UE, Polacy nie są już tak jednomyślni w kwestii funkcjonowania strefy Schengen. Aż połowa badanych odpowiedziała twierdząco na pytanie o przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach UE. Najwięcej zwolenników przywrócenia kontroli jest wśród ludzi młodych – w grupie wiekowej 18-24 lata jest to aż 80 proc. Także w grupie wiekowej 35-44 przeważa takie przekonanie, ale tu rozkład głosów „za” i „przeciw” jest bardziej równomierny.
Źródło: „Rzeczpospolita”, interia.pl
MA