8 grudnia 2012

W czasie spotkania ministrów sprawiedliwości państw Unii Europejskiej w Brukseli Polska sprzeciwiła się nowemu rozporządzeniu UE, które reguluje prawa majątkowe związków partnerskich, zawartych przez obywateli różnych krajów. Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski tłumaczył, że Konstytucja RP nakazuje promocję małżeństw.

 

Spotkanie w Brukseli poświęcone było m.in. propozycji dwóch rozporządzeń Komisji Europejskiej, by ustanowić unijne zasady dotyczące praw majątkowych w małżeństwach i zarejestrowanych związkach partnerskich, zawartych przez obywateli różnych państw. Chodzi m.in. o zasady określające podział wspólnego majątku w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków lub parterów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Michał Królikowski mówił, że Polska może zaakceptować wytyczne prezydencji cypryjskiej tylko w sprawie rozporządzenia dotyczącego związków małżeńskich, ale nie rozporządzenia dotyczące związków partnerskich.

 

Przyczyną są przepisy polskiej konstytucji, nakładające na państwo obowiązek promocji małżeństwa. Z tego powodu Polska zajmuje sceptyczne stanowisko w stosunku do projektu rozporządzenia o związkach partnerskich – powiedział Królikowski podczas debaty w Radzie UE.

 

Jesteśmy także przeciwni wprowadzeniu dla związków partnerskich możliwości wyboru sądów oraz stosowania prawa obcego w odniesieniu do ich ustroju w drugim państwie – wyjaśnił.

 

Oprócz Polski, także przedstawiciele Słowacji i Rumunii, mówili sceptycznie o rozporządzeniu o związkach partnerskich.

 

Inne kraje, w których związki partnerskie są dopuszczone – takie jak Szwecja i Holandia – naciskały na wprowadzenie unijnych przepisów. Przewidywać więc można bardzo trudne negocjacje. Do przyjęcia rozporządzenia wymagana jest bowiem jednomyślność, gdyż dotyka to spraw rodzinnych.

 

Komisja Europejska utrzymuje, że oba jej rozporządzenia są neutralne w odniesieniu do płci oraz tzw. orientacji seksualnej; „nie mają też na celu harmonizacji, ani też wprowadzania zmian w treści przepisów krajowych dotyczących małżeństw lub zarejestrowanych związków partnerskich, a tylko wprowadzenie ułatwień w odniesieniu do kwestii majątkowych”.

 

W 5 krajach UE: Holandii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji i Portugalii, związki małżeńskie mogą być zawierane także przez osoby tej samej płci. Zarejestrowane związki partnerskie są uznawane w 14 państwach UE: Austrii, Belgii, Republice Czeskiej, Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Luksemburgu, Holandii, Niemczech, Słowenii, Szwecji, na Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii.

 

Źródło: KAI

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram