Prawie 17 procent – taki odsetek Polaków popiera opuszczenie Unii Europejskiej, jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”.
Z sondażu wynika, że od ubiegłego roku liczba zwolenników polexitu zwiększyła się nawet o 100 procent. W zeszłorocznym badaniu zleconym przez TVN jedynie 8 procent Polaków uznało, że nasz kraj powinien wystąpić ze Wspólnoty Europejskiej. Różnicę widać także w stosunku do przeprowadzonego w ubiegłym roku sondażu IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”, w którym 11 procent Polaków wyraziło swoje „eurosceptyczne” poglądy.
Tymczasem w niedawnym badaniu aż 16,9 procenta respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem Polska powinna opuścić Unię Europejską?”. Polexitu nie poparło 62,6 procent osób, podczas gdy 20,5 uznało, że nie ma zdania w tym temacie.
Wesprzyj nas już teraz!
Motywem do przeprowadzenia tegorocznego sondażu, a zarazem punktem zapalnym, który mógł nakłonić część Polaków do zmiany poglądów, był wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie próby narzucenia wyższości przepisów unijnych nad polskimi. Chodziło o zasady funkcjonowania przyjęte przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, które zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego Unii Europejskiej.
Niekorzystny wyrok unijnego trybunału został podważony przez orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzające, iż próba narzucenia środków tymczasowych w sprawie sądownictwa jest niezgodna z konstytucją.
FO