19 marca 2014

Polska silna rodziną!

(Fot. Filip Blazejowski/FORUM)

Tegoroczna kampania związana z obchodami Narodowego Dnia Życia odbywa się pod hasłem Rodzina obywatelska. Rodzina, wspólnota, samorząd”. To w rodzinie przychodzimy na świat, w rodzinie uczymy się zasad, które w tym świecie obowiązują. Nawet wtedy kiedy dorastamy i decydujemy się rozpocząć samodzielny etap naszego życia, czynimy to przygotowując się do tego, by już tworzyć rodzinę na nowo.


Jak podkreślają organizatorzy kampanii z Fundacji Narodowego Dnia Życia rodzina to, jak wskazuje nazwa w języku polskim, miejsce rodzenia. Miejsce gdzie na świat przychodzą dzieci. Z kolei zalążkiem, punktem wyjścia i fundamentem rodziny jest małżeństwo – związek męża i żony, mężczyzny i kobiety, którzy wiążą się ze sobą w nadziei mniej lub bardziej świadomej, że ich miłość będzie owocna, że będzie rodzić owoce. Ludzie, którzy zakładają rodzinę, rodzą i wychowują potomstwo mają przecież także własnych rodziców. Ci zaś często pomagają w wychowaniu wnuków, z czasem jednak sami potrzebują coraz większej opieki. Uczą się także naturalnego cyklu życia od narodzin, od poczęcia, aż do śmierci.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Rodzina, a szczególnie rodzina wielodzietna, to także prawdziwa szkoła relacji społecznych. Szkoła, która uczy poszanowania hierarchii, naturalnej hierarchii, uczy ducha służby, poczucia obowiązku, wzajemnej pomocy i solidarności, uczy sprawiedliwej rywalizacji, umiejętności zawiązywania sojuszy, zmienności ról, uczy kierowania zespołem, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za te decyzje. Słowo rodak tez bierze się z rodziny, rodacy to są członkowie jednej wielkiej narodowej rodziny. Bez tej umiejętności myślenia rodzinnego rozpada się także nasze myślenie patriotyczne.

 

Jednym z celów tegorocznej kampanii jest zachęcenie rodzin do angażowania się w sprawy lokalnej wspólnoty. Drzwi domu, który tworzy silna rodzina pozostają otwarte na najbliższą wspólnotę, a wartości i talenty obecne w życiu rodzinnym powinny ubogacać najbliższe otoczenie. Począwszy od dobrych relacji sąsiedzkich, a skończywszy na uczestnictwie w życiu społecznym i politycznym wspólnoty lokalnej.

 

Podkreślenia wartym jest fakt, że to rodzina odgrywa również olbrzymią rolę w przekazywaniu tożsamości lokalnej. Identyfikacja z najbliższym otoczeniem, z funkcjonującymi tam specyficznymi wartościami, przywiązanie do symboli i miejsc stanowi bodziec do angażowania się w sprawy wspólnoty lokalnej i samorządu.

 

Organizatorzy kampanii zachęcają także do analizowania programów i postulatów osób, które chcą sprawować władzę w instytucjach samorządu terytorialnego właśnie pod kątem rozwiązań służących pomyślności rodziny.

24 marca nastąpi również ogłoszenie laureatów oraz wręczenie Tulipanów Narodowego Dnia Życia 2014. Nagrody zostaną przyznawane w czterech kategoriach: dziennikarz, dzieło kultury, inicjatywa społeczna, oraz samorząd przyjazny rodzinie.

 

Laureatami nagrody są mi.in: dziennikarz Krzysztof Ziemiec, Michał Lorenc, cykl Festiwali Rodzinnych Caritas, Filharmonia Wrocławska, Orszaki Trzech Króli, miasto Grodzisk Mazowiecki.

 

Narodowy Dzień Życia to święto, które zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ramach obchodów zorganizowano w uległych latach kampanie społeczne poświęcone wartości życia rodzinnego pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem – rola życia”, „Razem na zawsze”, „Jestem mamą – to moja kariera” oraz „Stawiam na rodzinę!”.

 

 

Źródło: dzienzycia.pl

luk 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram