2 lutego 2016

Chociaż niemal każdy polski rząd zapewnia nas o rozkwicie kraju, to wiele osób nie odczuwa ogłaszanego przez media sukcesu. Dobrym podsumowaniem stanu III RP jest obraz kolejek przed drzwiami lekarzy-specjalistów. Wedle wyników badań szwedzkiej firmy Health Consumer Powerhouse Ltd. jakość publicznej służby zdrowia w Polsce plasuje się na przedostatnim miejscu wśród badanych krajów Europy. Gorszą opiekę medyczną zapewnia jedynie Czarnogóra.

 

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia to prowadzone od 2005 roku badanie jakości służby zdrowia w większości państw Starego Kontynentu. Brane są w nim pod uwagę różne czynniki, od szczepień i szeroko pojętej profilaktyki, przez dostęp do lekarzy rodzinnych i specjalistów, stosowanie nowoczesnych medykamentów, aż po „nieformalne opłaty dla lekarzy”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Polska w badaniu szwedzkiej firmy zajęła w 2015 roku przedostatnie, 34 miejsce. Gorzej niż w Polsce leczy się ludzi tylko w Czarnogórze. Sytuacja jest minimalnie lepsza w Albanii, Rumunii i Bułgarii. Chociaż na dole stawki znajdują się głównie dawne kraje socjalistyczne w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, to nieuprawnione jest tłumaczenie się wyłącznie zaszłościami historycznymi. Nasz południowy sąsiad – Republika Czeska – zajął w rankingu wysoką, 12 pozycję, wyprzedzając nawet Wielką Brytanię! Z kolei najmłodszy członek Unii Europejskiej – Chorwacja – wyprzedziła Włochy i Hiszpanię.

 

W 2014 roku Polska zajęła 31 miejsce. Spadek spowodowany jest prawdopodobnie okolicznościami wprowadzenia pakietu onkologicznego i antykolejkowego przez ekipę PO-PSL.

 

Polska fatalnie wypadła w kategorii dostępności do lekarzy. Godny poziom oferujemy jedynie w przypadku lekarzy rodzinnych, zaś sytuacja wygląda fatalnie w przypadku specjalistów. Twórcy badania mocno skrytykowali Rzeczpospolitą m.in. za czas oczekiwania na skomplikowane operacje, leczenie nowotworów, liczbę operacji usunięcia zaćmy, jakość opieki geriatrycznej oraz walkę z nałogami. Zwrócono także uwagę na duży problem, jakim są „nieformalne opłaty dla lekarzy”.

 

Zdaniem Health Consumer Powerhouse Ltd. Polska zbyt opieszale wdraża nowoczesne leki na nowotwory oraz preparaty reumatologiczne.

 

W stosunku do lat poprzednich polska służba zdrowia zdołała zmniejszyć ilość śmierci z powodu chorób układu krążenia i udaru mózgu. Dość dobrze wypadamy pod względem przeszczepów nerek oraz opieki dentystycznej. Poprawiła się u nas również profilaktyka oraz aktywność fizyczna. Ponadto analitycy docenili szczepienie niemowląt przeciw 8 chorobom, ale skrytykowali niską liczbę osób szczepionych przeciwko HPV.

 

Liderem rankingu jest Holandia. Uzyskała ona łącznie 916 na 1000 punktów (Polska 523). Dobry wynik Niderlandów wynika z faktu, że decyzje o prowadzeniu publicznej służby zdrowia podejmują tam eksperci, lekarze oraz pacjenci, a nie politycy. Ponadto kraj ten oferuje obywatelom kilka konkurujących ze sobą publicznych ubezpieczycieli, gdy tymczasem nad Wisłą istnieje tylko jeden monopolista – Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Źródło: dziennikpolski24.pl

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram