O polskiej gospodarce mówi się, że jest coraz silniejsza i mogąca konkurować z gospodarkami innych krajów. Tymczasem, jak odnotowuje najnowszy ranking konkurencyjności, Polska gospodarka słabnie.
Badania co roku przeprowadza World Economic Forum (WEF), a jego polskim partnerem jest Narodowy Bank Polski. W klasyfikacji znajduje się 148 krajów, a Polska – według najnowszego raportu z badania – zajęła 43. pozycję.
Wesprzyj nas już teraz!
Trend spadkowy w przypadku Polski utrzymuje się od 2010 roku, gdy nasz kraj zajął rekordową, bo 39. pozycję. Od tego momentu konkurencyjność naszej gospodarki, według badań WEF, spada.
Według międzynarodowej opinii, Polska nadal jednak zachowuje bardzo konkurencyjną gospodarkę względem innych krajów naszego regionu. Stoimy jednak w miejscu, a biorąc pod uwagę tempo rozwoju Czech (wyprzedziły nas w rankingu awansując o 9. miejsc), czy Estonii (najwyżej notowana w WEF gospodarka regionu) po prostu się cofamy.
– To dowód na to, że w globalnym świecie, aby nie zostać w tyle, trzeba wytrwale i energicznie iść do przodu – powiedział cytowany w komunikacie prof. Piotr Boguszewski z NBP.
Co jest największym problemem Polski? Przede wszystkim prawo podatkowe, od wielu lat utrudniające naszym przedsiębiorcom konkurowanie z zagranicznymi firmami. Raport WEF krytykuje Polskę za nieprzewidywalność tego prawa i jego zmienność. Polsce dostaje się też za stan w jakim znajduje się nasz infrastruktura. Chodzi głównie o jakość dróg i kolei. Nie najlepsze oceny zebrały także krajowe instytucje sektora rządowego – przede wszystkim z powodu niesatysfakcjonującego poziomu zaufania społecznego, ale także za nieoptymalne wydatkowanie środków publicznych.
Nasz kraj nie najlepiej wygląda także pod względem konkurencyjności. Analitycy twierdzą, że polskie firmy za mało inwestują w badania rozwojowe i współpracę ze szkołami wyższymi.
Ale w raporcie WEF można znaleźć też kilka ciepłych słów pod adresem naszego kraju. Analitycy docenili dokonane w Polsce zmiany dotyczące instytucji, infrastruktury, edukacji, a także rosnąca efektywność rynku pracy. To wszystko miało sprawić, że znaleźliśmy się na dobrej drodze do zwiększenia konkurencyjności naszego kraju.
Źródło: „Polskie Radio”
ged