22 lipca 2014

O wsi Łanowice w rejonie Samborskim (zachodnia Ukraina) zrobiło się głośno kilka dni temu. To właśnie tam, staraniem janowickiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, ustawiono dużą, dwujęzyczną tablicę z nazwą miejscowości. To swego rodzaju precedens na terenach dzisiejszej Ukrainy.

 

Dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości to temat niezwykle burzliwych dyskusji, które w ostatnim czasie mają miejsce w parlamencie litewskim. Ustawa obowiązująca do 2010r. zezwalała na posługiwanie się w miejscach publicznych językiem mniejszości narodowych (w tym j. polskim), a także używanie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, w których co najmniej 25% stanowiła mniejszość narodowa. Obecnie funkcjonująca ustawa zabrania powyższych. Koalicja rządząca na Litwie, w skład której wchodzi AWPL (Akcja Wyborcza Polaków na Litwie), pracuje nad korzystnymi dla Polaków zmianami w ustawie, jednakże nieustannie jest blokowana przez litewskie partie opozycyjne.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podobnego problemu nie mają Polacy zamieszkujący tereny zachodniej Ukrainy, którzy w ostatnim czasie doczekali się dwujęzycznej tablicy z nazwą swej miejscowości.

 

Dzięki staraniom prezesa janowickiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej – Walerego Tracza, tablica została oficjalnie zatwierdzona przez władze rejonu Samborskiego. W uroczystości odsłonięcia tablicy wziął udział m.in. Konsul Generalny RP we Lwowie Włodzimierz Sulgostowski, a także delegacja Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu z Koszalina, która przekazała datki na potrzeby funkcjonowania szkół i przedszkola, do którego uczęszczają polskie dzieci.  

 

Jak zaznaczył ks. Jan Stachura, proboszcz parafii Łanowice, tablica ma szczególną funkcję ponieważ informuje w jakiej miejscowości się znajdujemy oraz kto w tej miejscowości mieszka. Umieszczone na niej daty mówią o roku założenia Łanowic, powstaniu parafii św. Mikołaja, a także utworzeniu sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Łanowicach.


Uroczystości w Łanowicach poprzedziła Msza Święta.

 

 

Źródło: Kurier Galicyjski

poz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram