15 sierpnia wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych zgodnie z którą „każda płaszczyzna powstała w wyniku załamania lub uskoku” będzie traktowana jako „oddzielna ściana”. Nowe przepisy wpłyną na sposób liczenia odległości budynku od granicy działki. Sprawę przeanalizowała na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” dr Agnieszka Grabowska-Toś.
Chodzi o rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 9 maja 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. poz. 729; dalej: nowelizacja z 9 maja).
Co zatem oznaczają ostatnie zmiany w rozporządzeniu? Jak wyjaśnia autorka „DGP” od 1 sierpnia „w odniesieniu do niektórych budynków minimalna dopuszczalna odległość od granicy działki budowlanej będzie wynosiła 5 m, i to zarówno wtedy, gdy ściana budynku zwrócona w stronę tej granicy będzie zawierała okna lub drzwi, jak i wtedy, gdy będzie to ściana bez okien i drzwi”. Taki wymóg wynika z rozporządzenia w sprawie patodeweloperki. Od sierpnia br. będzie on dotyczył wyłącznie budynków mieszkalnych wielorodzinnych o wysokości powyżej 4 kondygnacji nadziemnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Jednak nie w każdym przypadku deweloperzy będą musieli lokalizować budynek wielorodzinny o wysokości powyżej 4 kondygnacji nadziemnych w odległości minimum 5 m od granicy działki. Chodzi m. in. o sytuację, kiedy lokalizacja takiego budynku zwróconego w stronę granicy działki ścianą bez okien lub drzwi będzie dopuszczalna w odległości nie mniejszej niż 1,5 m lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką możliwość. „Oznacza to, że w planie miejscowym musi być wprost wskazane, że na tej działce przeznaczonej pod zabudowę wielorodzinną dopuszcza się sytuowanie budynku przy granicy lub w odległości 1,5 m od niej”, czytamy.
„To nie wszystko. Od 1 sierpnia br., projektując budynki wielorodzinne o wysokości powyżej 4 kondygnacji oraz składając wnioski o pozwolenie na budowę, inwestorzy powinni również wziąć pod uwagę nowe zasady wynikające z par. 12 ust. 6 rozporządzenia WT zmienionego rozporządzeniem w sprawie patodeweloperki. Wynika z niego, że odległość balkonów w budynku wielorodzinnym o wysokości powyżej 4 kondygnacji od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 3 m. W przypadku pozostałych budynków, zarówno wielorodzinnych, jak i budynków o innej funkcji, nadal będzie obowiązywała minimalna odległość do balkonów wynosząca 1,5 m”, dodaje dr Agnieszka Grabowska-Toś.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
TG