16 lipca 2021

Polska wygrywa z Niemcami w TSUE w sprawie gazociągu OPAL

(Chron-Paul, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił niemieckie odwołanie od wyroku Sądu Unii Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL. W ten sposób w mocy zostało korzystne dla Polski postanowienie z pierwszej instancji.

OPAL to lądowa odnoga gazociągu Nord Stream 1. Zgodnie z wyrokiem sądu UE, potwierdzonym przez TSUE, rosyjski Gazprom może wykorzystywać na wyłączność maksymalnie 50 proc. jego przepustowości. Z decyzją sądu pierwszej instancji nie zgadzali się niemieccy partnerzy Kremla.

Spór o OPAL trwa od roku 2016. Wtedy też Komisja Europejska wyłączyła ów gazociąg z rygorów wynikających z Trzeciego Pakietu Energetycznego. Stworzone przez KE zasady konkurencji w praktyce były spełniane jedynie przez Gazprom. Oznaczało to, że rosyjski dostawca surowca może korzystać z gazociągu w 100 procentach, co wywołało sprzeciw krajów Europy Środkowej.

Wesprzyj nas już teraz!

Działania w sprawie podjął rząd RP oraz spółka PGNiG. Warszawę poparły ponadto rządy w Wilnie i Rydze. Po drugiej stronie w sporze znalazł się Berlin.

W roku 2019 zapadł wyrok Sądu UE unieważniający decyzję KE. Orzekający ocenili, że Komisja naruszyła solidarność energetyczna. Od decyzji odwołali się Niemcy przekonujący, że… solidarność to jedynie polityczna deklaracja bez znaczenia prawnego – relacjonuje spór serwis energetyka24.pl.

Co istotne „18 marca bieżącego roku Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię, która przychylała się do argumentów strony polskiej, podkreślając jednocześnie, że wyrok w sprawie OPAL może mieć znaczenie dla gazociągu Nord Stream 2. Choć opinie rzecznika nie są wiążące dla Trybunału, to jednak pozwalają one z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, jakimi torami potoczy się rozstrzygnięcie merytoryczne. Tak było i w tym przypadku” – pisze Jakub Wiech dodając na Facebooku: „Mili Państwo, wielkie rzeczy się dzieją”.

https://www.facebook.com/jakub.wiech.mikroblog/posts/349003336594439

Pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski nie jest jednak w pełni usatysfakcjonowany z wyroku. Goszcząc w radiowej Jedynce stwierdził bowiem, że w przypadku wyroku TSUE mamy do czynienia z połowicznym zwycięstwem. Nadal bowiem Gazprom będzie mógł korzystać z połowy gazociągu. Naimski odnotował jednak, że wyrok jest korzystny dla naszego kraju. Oznacza bowiem zmniejszenie skali monopolizacji dostaw gazu w Europie przez Gazprom.

Źródło: energetyka24.pl / Polskie Radio / wpolityce.pl / Facebook
MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram