19 lipca 2012

Rząd dopiero co przyjął projekt założeń nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej. W myśl proponowanych zmian, poszerzeniu ulegnie wymiana informacji skarbowych z urzędami skarbowymi za granicą.


Zarówno Ordynacja podatkowa, jak i Ustawa o kontroli skarbowej zostaną dostosowane do  unijnych przepisów, wyrażonych w dyrektywie 2011/16/UE o współpracy administracyjnej państw członkowskich Unii Europejskiej w dziedzinie opodatkowania. Nowe regulacje szerzej zakreślają ilość informacji podlegających wymianie między państwami. Stanie się to możliwe dzięki wprowadzeniu do treści Ordynacji podatkowej klauzuli o objęciu wspomnianą wymianą wszelkich informacji, które wydają się istotne do celów stosowania i wykonywania przepisów podatkowych w zakresie podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Nieostre sformułowania prawne, takie, jak „wszelkie informacje”, zawsze powinny napawać obywatela i podatnika lękiem, ponieważ nie wiadomo do końca, co państwo będzie mogło o nas wiedzieć.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Projekt określa również szczegółowe zasady międzynarodowej wymiany informacji skarbowych. Minister finansów danego państwa będzie wyznaczał organ podatkowy, do którego obowiązków będzie należała wymiana informacji. W gestii ministra finansów pozostanie również określenie zasad współpracy organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego z organami podatkowymi jemu podległymi. Projektowane zmiany przepisów zawierają również możliwość wyznaczania pracowników urzędów kontroli skarbowej, urzędów skarbowych i izb skarbowych do bezpośredniej wymiany informacji w zakresie kontroli wielostronnych. Modyfikacji ulegną przepisy regulujące przebieg i czas trwania postępowania w sprawie udzielenia informacji władzy obcej oraz udzielania informacji z urzędu. Podobnie rzecz będzie się miała z przepisami dotyczącymi zasad wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych. Planowane nowelizacje ustaw nie obejmą podatku VAT, akcyzy, składek na ubezpieczenia społeczne, opłaty skarbowej oraz należności umownych, np. wynagrodzenia za usługi użyteczności publicznej.

 

Rada Ministrów przyjęła również projekt założeń nowej ustawy, regulującej wzajemną pomoc między państwami przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych. Będzie ona obejmowała dokonywanie powiadomień i dochodzenie (zabezpieczenie) należności oraz wymianę informacji, do których będą należeć: adres zamieszkania, rachunki bankowe, posiadane ruchomości i nieruchomości, wysokość i źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia lub rodzaj i miejsce prowadzonej działalności.

 

Kompetencje unijnego Lewiatana są stopniowo rozszerzane, w myśl coraz pełniejszej inwigi…, pardon, integracji, rzecz jasna. Dobrze, że natura finansów i polityki poprzez kryzys udaremnia te totalitarne zapędy.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram