19 czerwca 2012

Polski fiskus dosięgnie podatnika nawet w raju podatkowym

(fot. commons/creative/Giorgio Minguzzi)

Fiskus zaciekle broni się przed utratą wpływów z podatków. Ci, którzy jak dotąd chronili  swoje dochody przed jego zakusami, przenosząc swoją rezydencję podatkową do tych krajów, gdzie daniny są najniższe, czyli tzw. rajów podatkowych, nie mogą już spać spokojnie. 15 czerwca ministerstwo finansów podpisało kolejną już umowę o wymianie informacji podatkowych, tym razem z Księstwem Andory.

 

Jak podaje MSZ, Polska jest 20 państwem, które podpisało tego rodzaju umowę z tym krajem. Dzięki niej w przypadku, gdy państwo polskie będzie prowadziło dochodzenie w sprawach podatkowych, będzie miało wgląd w tamtejsze konta bankowe. Zapisy wejdą w życie od następnego okresu podatkowego czyli od stycznia 2013 roku. Rozpoczęto także negocjacje w sprawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Według Ministerstwa Finansów podpisanie dokumentu jest kolejnym krokiem w kierunku zniesienia tajemnicy bankowej, dzięki której ucieczka przed fiskusem jest jeszcze możliwa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Te działania są elementem szerszej międzynarodowej strategii mającej na celu  przeciwdziałanie unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania. Polska jako członek OECD wraz z pozostałymi państwami bierze udział w pracach legislacyjnych, które mają ukrócić poczynania tych, którzy z fiskusem nie chcą się dzielić swoimi dochodami. Oprócz wyżej wymienionej umowy polski rząd pracuje także nad zniesieniem niekorzystnych, z punktu widzenia fiskusa, zapisów w umowach międzynarodowych. Chodzi m.in. o klauzule tax sparing (która polega na tym, że państwo, z którego wypłacany jest dochód np. odsetki lub dywidendy, rezygnuje z podatku, a wtedy państwo inwestora również z niego rezygnuje lub też obniża jego stawkę) a także inne, które stanowią istotne odciążenie dla kieszeni przedsiębiorców. Dlatego też część zawartych wcześniej umów została renegocjowana. Obecnie znajdują się tam zapisy, które mają zapobiegać obchodzeniu prawa podatkowego.

 

Księstwo Andory nie jest jedynym państwem, z którym podpisano umowę o wymianie informacji podatkowych. Wcześniej podobne porozumienia zawarto z Wyspą Man, Jersey, Guernsey i San Marino. Trwają prace nad kolejnymi umowami z Dominiką, Bermudami, Monako, Gibraltarem, Kajmanami, Wyspami Dziewiczymi, Liberią, Turks & Caicos Islands, Montserrat, Anquila, Grenadą i Belize. Renegocjowano także wcześniejsze umowy z takimi państwami jak Szwajcaria, Dania, Malta, Czechy, Finlandia i Norwegia. W planach jest renegocjacja umów z Koreą Płd., Stanami Zjednoczonymi, Holandią, Kanadą, Islandią, Belgią.

 

I jak tu się obronić przed złodziejem działającym w majestacie prawa zwanym fiskusem? Te państwa, których system podatkowy jest korzystny dla podatnika, stosują, według urzędniczego słownika, „szkodliwą praktykę podatkową”. Tylko dla kogo szkodliwą? Wydaje się bowiem, że większość obywateli uważa, że to raczej państwo polskie stosuje wobec obywateli „szkodliwą praktykę podatkową”. Jak widać interesy państwa polskiego i Polaków są mocno rozbieżne w tym zakresie.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: money.pl, wieszjak.pl

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram