1 marca 2022

Polski Instytut Ekonomiczny: Odcięcie Banku Centralnego Rosji od rezerw to najskuteczniejsza sankcja

(Rubel rosyjski / Fot. stockvault.net)

Specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) ocenili w rozmowie z Polską Agencją Prasową jakie działania ekonomiczne przyniosą największe skutki w walce z rosyjską agresją na Ukrainie. Chodzi o sankcje wymierzone w rosyjski bank centralny oraz w banki komercyjne.

Zamrożenie rezerw Banku Centralnego Rosji i banków komercyjnych, a także zablokowanie transakcji dolarowych – to według analityków najskuteczniejsze z ekonomicznych sankcji. Będą one ich zdaniem miały długofalowy, osłabiający wpływ na rosyjską gospodarkę, natomiast skutki pozostałych będą krótkotrwałe lub rozłożone w czasie. Niemniej komentujący doceniają też rolę pozostałych sankcji.

Sankcje uderzające bezpośrednio w sektor finansowy i bankowy, o które zabiegał m.in. Premier Mateusz Morawiecki, przyniosły natychmiastowy efekt. Największą siłę rażenia miało odcięcie Centralnego Banku Rosji od rezerw i wielka europejska wyprzedaż rosyjskich aktywów – wskazuje dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Wesprzyj nas już teraz!

To początek procesu upadku rosyjskiej gospodarki, który będziemy obserwować w kolejnych tygodniach. Rosję czeka w tym roku wysoka inflacja połączona z recesją i całkowitym brakiem zaufania ze strony światowych inwestorów. Do tego obrazu można dołożyć widmo potencjalnych bankructw rosyjskich spółek, których wyceny na londyńskiej giełdzie spadają w tempie lawinowym – dodał.

Jak podał Instytut, odcięcie rosyjskich banków od systemu komunikacji międzybankowej SWIFT ma skutek natychmiastowy i powoduje wydłużenie czasu realizacji przelewów, zdestabilizuje pracę banków na okres około tygodnia i stanowi jednocześnie symboliczne odcięcie rosyjskiej gospodarki od Zachodu.

Z kolei odcięcie banku centralnego Rosji (CBR) od rezerw ma skutek natychmiastowy i jednocześnie długotrwały. Ta sankcja jest jednoznaczna z uniemożliwieniem bankowi interwencji umacniających rubla i może wywołać kryzys finansowy i recesję. Podobny mechanizm dotyczy banków komercyjnych. Blokada ich transakcji może skutkować upadkami banków. PIE zauważa, że europejska filia Sberbank AG już w poniedziałek 28 lutego była na krawędzi bankructwa.

W kwestii innych sankcji, analitycy oceniają, że zamrożenie aktywów oligarchów będzie czynnością rozłożoną w czasie, ale zada im bezpośredni cios. PIE zaznacza, że majątek oligarchów jest często trudny do zidentyfikowania. Instytut informuje również, że zawieszenie Nord Stream 2 zablokowuje zwiększanie przychodów Gazpromu i spowoduje uniezależnianie się Europy od rosyjskiego gazu. Z kolei wprowadzenie zakazów importu z Białorusi uniemożliwi temu krajowi eksport niektórych kluczowych produktów (np. cementu). Te rodzaje obostrzeń będą miały niewielki wpływ na UE.

Źródło: PAP / Magdalena Jarco, Łukasz Pawłowski

oprac. FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 141 644 zł cel: 300 000 zł
47%
wybierz kwotę:
Wspieram