Do Komisji Europejskiej trafiła już odpowiedź na grudniowe „zalecenia” tego gremium dla rządu polskiego dotyczące praworządności.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podkreśliła strona polska, ustawy z 30 listopada ubiegłego roku – o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym – oraz o statusie sędziów z 13 grudnia 2016 roku, są zgodne ze standardami europejskimi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa, że „w sposób kompleksowy i ostateczny” porządkują one kwestię ustroju i funkcjonowania Trybunału. Treść ustaw uwzględniać ma szereg „zaleceń”, które przedstawiła Polsce Komisja Wenecka.
„Powołanie przez Prezydenta RP nowego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego w dniu 21 grudnia 2016 r. oraz wejście w życie wyżej wymienionych nowych regulacji prawnych stworzyło właściwe warunki dla normalnego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego” – napisało MSZ. Resort wyraził oczekiwanie, że odtąd „wszystkie działania Trybunału Konstytucyjnego będą zgodne z obowiązującym prawem”.
Ministerstwo odniosło się również do niedawnych wypowiedzi Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Wezwał on państwa wchodzące w skład Unii by wspólnie z KE utworzyły wspólny front przeciwko naszemu państwu: „Strona polska odczytuje działania i wypowiedzi Fransa Timmermansa jako motywowane politycznie i służące napiętnowaniu jednego z państw członkowskich. Apelujemy do wiceprzewodniczącego KE o zaprzestanie takich działań” – czytamy w oświadczeniu.
Zarzuty i tak zwane zalecenia Komisji Europejskiej wynikają z prowadzonej wobec Polski procedury w sprawie praworządności, pretekstem dla której stał się kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Źródło: tvp.info
RoM