22 lipca 2013

Polskie autostrady: korupcja, drożyzna i kiepskie wykonanie

(fot.Stimoroll/commons/creative)

Śląska policja poinformowała w zeszłym tygodniu, że około 30 zarzutów korupcyjnych usłyszał mężczyzna, który w latach 2008-2009 zajmował kierownicze stanowisko w konsorcjum budującym autostradę A1. Ponadto, raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wskazuje, że autostrady kosztują w Polsce o niemal połowę więcej, niż w Niemczech.

 

Niewykluczone są kolejne zatrzymania, ponieważ biuro prasowe śląskiej policji poinformowało, że z zebranego materiału procesowego wynika „szeroki obszar układów korupcyjno-towarzyskich między osobami zajmującymi stanowiska kierownicze u głównego wykonawcy, a lokalnymi przedsiębiorcami. Prowadzona sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Obejmuje wiele osób, podmiotów gospodarczych oraz nieprawidłowości, do których dochodziło w trakcie budowy autostrady”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Europejski Trybunał Obrachunkowy zbadał 24 projekty drogowe w Polsce, Hiszpanii, Grecji i Niemczech. Z raportu wynika, że metr bariery bezpieczeństwa autostrady jest u nas o 40 proc. droższy, niż u naszych sąsiadów zza Odry. Ponadto, w Polsce płaci się najwięcej za beton wykorzystywany do budowy mostów nad autostradami.

 

Audytorzy z ETO zwrócili uwagę, że w Niemczech organizuje się przetargi na małe odcinki, wymaga to jednak dobrego systemu przetargowego, a takim rozwiązaniem Polska poszczycić się nie może. Wszechobecna korupcja sprawia, że normy dla wykonawców są zawyżone, np. jeśli chodzi i ekrany dźwiękoszczelne, które stawiane były w zupełnie niepotrzebnych miejscach. Co więcej, zdaniem przedstawicieli ETO, niepotrzebnie budujemy autostrady tam, gdzie wystarczyłyby tańsze drogi ekspresowe. Tak robią m.in. inni nasi sąsiedzi, Czesi.

 

GDDKiA opublikowała w lutym zestawienie długości autostrady w 10 krajach europejskich oraz koszty ich budowy. Miała ona być uzasadnieniem mieszczenia się przez Polskę w średniej europejskiej. W zestawieniu znalazły się jednak również Austria, Norwegia i Holandia, gdzie ze względu na trudności związane z ukształtowaniem i charakterem terenu koszt kilometra autostrady znacząco wzrasta. Bez tych państw koszt budowy kilometra autostrady w Europie jest średnio o 16 proc. niższy, niż w Polsce.

 

Jest to efekt nieracjonalnego planowania, zakładającego wybudowanie sieci autostrad w ciągu 10 lat, a nie, jak należałoby, 20 lub 30. Gwałtowny wzrost popytu na materiały budowlane podnosi ich ceny. Nie bez znaczenia są też fundusze unijne, wydawane lekką ręką przez polityków w Brukseli i w kraju.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: bankier.pl

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 143 204 zł cel: 300 000 zł
48%
wybierz kwotę:
Wspieram