Ilu naszych rodaków zostało świętymi? Jaki zakon jako pierwszy pracował w naszym kraju? Dlaczego Częstochowa jest duchową stolicą Polski? Jak wyglądała struktura administracyjna Kościoła w naszej Ojczyźnie na przestrzeni dziejów? Szczegółową odpowiedź na te i inne pytania odnaleźć możemy w niepowtarzalnej pracy pt. „1050 lat chrześcijaństwa w Polsce”. Chociaż tytuł tego nie zdradza, to książka jest pełnym statystycznym opracowaniem dziejów Wiary w naszej Ojczyźnie.
Praca została opracowana przez Główny Urząd Statystyczny oraz Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC przedstawia nam zarys dziejów państwa i narodu polskiego, sprzężonego nierozłącznie z katolicyzmem, zawiera liczne ciekawostki historyczne, spisy istotnych postaci polskiego Kościoła z biogramami, prezentuje strukturę kościoła rzymsko-katolickiego oraz innych obrządków katolickich, prezentuje sylwetki świętych i błogosławionych wywodzących się z polskiego rodu.
Wesprzyj nas już teraz!
„1050 lat chrześcijaństwa w Polsce” to niezwykle interesujące i kompleksowe ujęcie dziejów historii Kościoła zarówno w skali makro, jak i mikro. Przybliża nam procesy, jakie dotykały całego narodu i wspólnoty wiernych oraz prezentuje poszczególne osoby, bez których dzisiejsza Polska nie byłaby tym czym jest obecnie.
Wszystko ilustrowane jest pięknymi, niepowtarzalnymi i szczegółowymi mapami, zdjęciami, reprintami obrazów i grafikami odpowiadającymi tematowi oraz wykresami obrazującymi procesy.
Książka traktuje również o wpływie chrześcijaństwa na polską kulturę, życiu religijnym Polaków, miejscach szczególnego kultu, czy polskich zakonach. Każdy zainteresowany przeszłością, demografią czy kulturą odnajdzie w zbiorze coś dla siebie.
MWł
Główny Urząd Statystyczny, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce, Warszawa 2016.