Klimatyczna walka z wiatrakami oznacza dla 3,5 tysiąca polskich firm perspektywę publikowania tak zwanych raportów zrównoważonego rozwoju. Wiąże się to między innymi z „obliczaniem śladu węglowego”. Dla największych przedsiębiorstw absurdalny obowiązek zostanie narzucony już od nadchodzącego roku.
„Zgodnie z implementacją dyrektywy CSRD do polskiego prawa już od 2025 r. rozpocznie się wdrażanie obowiązku raportowania zrównoważonego rozwoju. Szacuje się, że łącznie raporty ESG będzie musiało składać ok. 3,5 tys. polskich przedsiębiorstw. Raporty będą zawierały szereg danych, obejmujących m.in. ślad węglowy w działalności firmy” – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”.
Wesprzyj nas już teraz!
Od stycznia 2025 konieczność przekazywania sprawozdań dotyczyć ma firm, w których zatrudnionych jest ponad 500 pracowników. Raporty te obejmą już okres mijającego, 2024 roku. W następnych dwóch latach pisać będą je także średnie i małe spółki giełdowe. „Ale to nie wszystko. Bowiem nawet firmy nieobjęte wprost obowiązkiem raportowania, a będące dostawcami dużych podmiotów, mogą zostać przez nie poproszone o dane o emisjach” – podaje gazeta.
Ślad węglowy oznacza oficjalnie wartość całkowitej emisja gazów cieplarnianych w trakcie całego cyklu życia przedsiębiorstwa lub jednostki. Określa się go w ekwiwalencie tony dwutlenku węgla (tCO₂e). wylicza m.in. według normy ISO 14064.
Emisje podzielone zostały przez eurokratów na trzy zakresy. Pierwszy obejmuje emisje bezpośrednie, np. z pojazdów należących do przedsiębiorstwa. Drugi zakres odnosi się do emisji pośrednich związanych z energią, np. prądem elektrycznym czy chłodzeniem. Trzeci zakres dotyczy innych, pośrednich emisji, na przykład pochodzących z łańcucha dostaw.
Firmy opracowując raporty mają występować do swoich dostawców towarów i usług o informacje na temat emisji – dotyczy to nawet jednostek nie objętych bezpośrednio dyrektywą CSRD.
„Zrównoważony rozwój staje się standardem na rynkach międzynarodowych, pojawia się np. w kryteriach przetargów” – przypomina „Rzeczpospolita”.
Źródła: rp.pl/Bank Pekao S. A., PCh24.pl
RoM
Globalny spisek ESG: Tak lewica i korporacje dążą do zniszczenia wolnego rynku
Rekordowe straty funduszy inwestujących w zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój. Ten RAPORT obnaża GLOBALISTÓW [KWAŚNIEWSKI, WARZECHA, STELMACH, MAJEWSKI]