To efekt kryzysu, który daje się polskiej gospodarce coraz bardziej we znaki. Mimo że raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z grudnia ubiegłego roku wskazywał, że to dzięki małym i średnim przedsiębiorstwom Polska, jako jedyna z krajów unijnych, odnotowała wzrost gospodarczy, to jednak sytuacja poszczególnych firm staje się coraz trudniejsza.
Szczególnie odczuł to sektor budowlany, który po pierwszym kwartale tego roku zanotował bankructwo już 46 przedsiębiorstw. To o blisko połowę więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Powodem stają się zaległości w płatnościach. To odbija się szczególnie na małych firmach, które nie posiadają zbyt dużego kapitału. Dla nich każde opóźnienie w płatności może skutkować poważnymi problemami finansowymi.
Wesprzyj nas już teraz!
Nie lepsza jest sytuacja na rynku sprzedaży detalicznej. W 2011 roku liczba zarejestrowanych podmiotów była o blisko 22 tysiące niższa od tych, które zostały wyrejestrowanie. Spada liczba sklepów sprzedających owoce i warzywa, ryby, artykuły papiernicze oraz liczba księgarni. Przybyło natomiast sklepów z alkoholem. Ogółem największą liczbą sklepów dysponują branże: ogólnospożywcza, odzieżowa oraz mechaniczna.
Również firmy transportowe przeżywają kryzys. Choć w pierwszym kwartale liczba bankructw zmalała to w najbliższym czasie tendencja będzie odwrotna, gdyż planowane są wzrosty cen paliw.
To niestety nie koniec. Wzrost liczby upadłości w jednych branżach będzie pociągać za sobą kryzys w innych, szczególnie w tych powiązanych ze sobą. Tak więc problemy w sektorze budowlanym wpłyną niekorzystnie na producentów materiałów budowlanych i stali oraz na ich poddostawców. Podwyżki cen paliw będą przyczyną wzrostu kosztów w branży transportowej, ale pociągną za sobą także wzrost kosztów w handlu hurtowym i detalicznym.
Ogólnie liczba bankructw wszystkich przedsiębiorstw w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 179. To o 1/5 więcej niż w roku ubiegłym. Prognozy mówią o liczbie nawet 800 upadłości, które nastąpią w ciągu bieżącego roku. To z kolei przyczyni się do spowolnienia wzrostu gospodarczego.
I.Sz.
Źródło: www.ekonomia24.pl, www.portalspożywczy.pl