29 marca 2017

Polskie pomniki na Ukrainie w niebezpieczeństwie. Cmentarz Orląt we Lwowie pod szczególną ochroną

(By Gryffindor (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons)

Po ostatnich aktach wandalizmu wobec polskich pomników na Ukrainie oraz ostrzelaniu polskiego konsulatu w Łucku, władze samorządowe Lwowa wzmocniły ochronę Cmentarza Orląt, jednego z najważniejszych miejsc pamięci i kultury polskiej.

 

Mauzoleum  Orląt Lwowskich na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie jest teraz monitorowane przez 18 kamer. Oprócz tego, cmentarza przez całą dobę pilnują pracownicy ochrony, policjanci i ochotnicy, którymi są przeważnie Polacy, żyjący we Lwowie. „Zwiększamy liczbę kamer nie tylko przy ogrodzeniu cmentarza, ale również na poszczególnych polach” – powiedział Mychajło Nahaj, dyrektor Cmentarza Łyczakowskiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O wzmocnieniu ochrony Cmentarza Orląt został poinformowany Wiesław Mazur, konsul generalny RP we Lwowie. Cmentarz Obrońców Lwowa, ze względu na swoje wielkie znaczenie dla Polaków, jest potencjalnym celem ataków dla sprawców aktów wandalizmu dokonanych na pomniku Profesorów Lwowskich, pomniku Polaków zamordowanych w Podkamieniu czy pomniku ofiar w Hucie Pieniackiej.

 

Zdaniem przedstawicieli władz Ukrainy wszystkie ataki na polskie obiekty na Ukrainie są prowokacją Rosji.  – Dziś możemy mówić nie tylko o aktach wandalizmu, lecz o zaplanowanych działaniach służb specjalnych agresora, których celem jest jeszcze większe zaostrzenie sytuacji.  Bardzo jasno opowiadamy się za tym, że Ukraińcy i Polacy powinni nie tylko żyć w przyjaźni, ale również pomagać sobie nawzajem i nie poddawać się takim prowokacjom – powiedział Oleh Syniutka, przedstawiciel kierownictwa Lwowskiej Administracji Obwodowej podczas spotkania z konsulem generalnym RP we Lwowie.

 

Miejsce bliskie sercu każdego Polaka – Cmentarz Obrońców Lwowa jest autonomiczną częścią cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie.  Znajdują się na nim mogiły uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918-1920 lub zmarłych w latach późniejszych. Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż pośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy większość to młodzi chłopcy, Orlęta lwowskie, którzy zginęli w roku 1918 –1919 broniąc Lwowa przed siłami Ukraińskiego Komitetu Wojskowego.

 

 

Źródło – kresy.pl, lwow.home.pl. lvivnews

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram