11 lipca 2024

Polskie Radio zrywa umowę i rezygnuje z transmisji Mszy świętej dla marynarzy i rybaków

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: YouTube/Missionnaires de la Miséricorde divine)

Władze Polskiego Radia wypowiedziały umowę na transmisję niedzielnych Mszy świętej dla marynarzy i rybaków, która odprawiana jest w kościele pw. św. Elżbiety w Gdańsku. Przeciwko zakończeniu wieloletnich transmisji protestują związki zawodowe oraz posłowie z Pomorza.

Polskie Radio SA w likwidacji oraz Radio Gdańsk w likwidacji zakończyły obowiązującą od 1996 roku umowę na transmisję Mszy świętej dla marynarzy i rybaków. To decyzja, która wywołała oburzenie i sprzeciw związków zawodowych zrzeszających osoby pracujące na Morzu Bałtyckim. Głos w sprawie zabrała również sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, która oczekuje wyjaśnień od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz Polskiego Radia.

Faktyczne zakończenie transmisji Mszy świętej z kościoła pw. św. Elżbiety w Gdańsku ma nastąpić z końcem lipca. Władze Polskiego Radia SA w likwidacji oraz Radia Gdańsk w likwidacji tłumaczą swą decyzję kwestiami ekonomicznymi. Poseł Kacper Płażyński podczas posiedzenia sejmowej komisji żeglugi śródlądowej skrytykował postawę osób odpowiedzialnych za takie działania.

Wesprzyj nas już teraz!

Płażyński cytował fragmenty pisma od likwidatora Polskiego Radia SA. „Likwidator pisze, że w dobie nowoczesnych technologii transmisja mszy świętych za pośrednictwem kanałów Polskiego Radia dla zagranicy, de facto z zaangażowaniem dwóch rozgłośni radia publicznego w Polsce, nie ma uzasadnienia i wynika z zaszłości historycznych. No to równie dobrze radia może nie być (…). Wszystko można wrzucić do internetu!” – stwierdził poseł PiS z Gdańska.

Zwrócił uwagę na akapit mówiący o wypowiedzeniu umowy ze względów ekonomicznych, z powodu niskiej rentowności. „Wiadomo, że na emisji Mszy świętej szczególnych kokosów się nie zarobi, ale nie o to chodzi w funkcjonowaniu mediów publicznych, żeby wszystko przeliczać na pieniądze. Media publiczne mają pełnić trochę inną funkcję” – podkreślił Płażyński.

Krytycznie wobec decyzji władz Polskiego Radia wypowiedział się również Andrzej Kościk, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”. „Ta sprawa nie została z nami skonsultowana, a przecież mamy zespół trójstronny ds. żeglugi i rybołówstwa” – dodał.

Kościk poinformował, że reprezentuje na posiedzeniu komisji „środowisko marynarzy”. Przypomniał, że Msza św. z kościoła w Gdańsku jest transmitowana przez radio od 1981 r. W tym kontekście cytował pkt. 3 Porozumień Sierpniowych, który mówił m.in. o udostępnianiu środków masowego przekazu przedstawicielom wszystkich wyznań. „Te strajki, wolność Mszy nadawanej w radiu to jest nasze wspólne dziedzictwo. Bardzo łatwo jest coś skasować, trudniej jest zbudować cokolwiek. Dlatego zdecydowanie sprzeciwiamy się likwidacji Mszy dla marynarzy” – powiedział Kościk.

pap logo

Źródło: PAP

Oprac. WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram