Już ponad 150 rodzin syryjskich poszkodowanych w wojnie zostało objętych opieką przez Polaków biorących udział w programie Caritas Polska – Rodzina Rodzinie. Wśród darczyńców znalazło się trzech biskupów, kilka parafii, zgromadzenie zakonne, prywatne firmy oraz ponad pięćset indywidualnych osób – poinformowała Caritas Polska.
Spersonalizowany program pomocy dla ofiar konfliktu syryjskiego, uruchomiony na początku października, przygotowany został przez Caritas Polska na prośbę Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszym darczyńcą obejmującym pomocą syryjską rodzinę w Aleppo został arcybiskup Stanisław Gądecki, którego nazwisko otwiera dostępną na stronie internetowej projektu, listę darczyńców. W akcję włączyli się także m. in. szczecińscy Dominikanie oraz Zgromadzenie Sióstr Urszulanek.
Partnerami Caritas Polska w projekcie Rodzina Rodzinie są: Caritas syryjska i libańska oraz polska misja Sióstr Franciszkanek w Aleppo. Partnerzy przekazują informacje o rodzinach potrzebujących wsparcia do Caritas Polska, ta zaś umieszcza je na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl, gdzie każdy użytkownik internetu może poznać ich krótkie historie i podjąć się ich półrocznego wsparcia.
Wesprzyj nas już teraz!
Pomocą obejmowane są syryjskie rodziny w Aleppo, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz rodziny libańskie, które wskutek masowego napływu uchodźców popadły w nędzę.
– Rodziny, którymi się opiekuję straciły wszystko. Akcja, którą proponuje Caritas Polska przywraca im godność. Pytacie o ich imiona, prosicie o ich zdjęcia, o potrzeby, to są ludzie, którzy zostali zauważeni – zauważa siostra Urszula Brzonkalik ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi pracująca w Aleppo.
Każdy, kto chce objąć pomocą rodzinę syryjską, może to zrobić poprzez stronę internetową www.rodzinarodzinie.caritas.pl
– Chciałbym podziękować Polakom za wrażliwość i hojność – mówi dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz. – Ten program jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka o przyjmowanie ofiar wojny do swoich parafii i domów. Dzięki niemu z anonimowego tłumu wydobywane są z szacunkiem ludzkie historie – dziękuje za dotychczasowe zaangażowanie Polaków dyrektor Caritas.
Caritas Polska jest największą w Polsce organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.
Źródło: KAI
RoM